reklamı kapat

POPÜLER

Internet Explorer Windows 11

Internet Explorer için ölüm tarihi verildi; Edge ile yola devam

Google Chrome ile aynı altyapıyı paylaşan yeni Microsoft Edge sonrasında artık Internet Explorer için yolun sonu gelmiş durumda.

Microsoft, bugün yaptığı açıklama ile efsane Internet Explorer internet tarayıcısının 2022 yılının haziran ayında kapatılacağını açıkladı. Zaten Windows 10’un yerleşik tarayıcısını neredeyse kullanan kimse yer almıyordu.

Yukarıda da dediğimiz gibi firma bundan sonra artık Microsoft Edge üzerine odaklanacak. Bu da alınmış gerçekten çok mantıklı bir karar olmuş durumda.

Internet Explorer gerçekten çok ama çok uzun zamandır hayatımızda bulunuyor ve sürekli olarak da yavaşlığı ile dalga geçilen bir tarayıcı konumunda yer alıyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Chrome temelli Microsoft Edge genel olarak sevildi

Yeni Microsoft Edge, tam olarak bilmeyenler için Chrome ve Opera‘nın da temelini oluşturan Google‘ın arkasında olduğu açık kaynak kodlu Chromium altyapısı üzerine kuruluyor.

Bu altyapı sayesinde büyük performans vaadiyle gelen ve bunu da veren tarayıcı, genel olarak sade görünüyor ancak Chrome’a oranla çok da farklı bir tasarım taşımıyor.

Bir “dark mode” yani koyu / siyah arayüz moduna sahip olan tarayıcı, senkronizasyon noktasında Microsoft hesabı kullanıyor.

İlk yüklendiği zaman şifreleri ve favori siteleri Chrome ya da eski Edge’den çekebilen tarayıcı, Chrome için hazırlanan mevcut eklentilere de destek veriyor. Yapılan incelemelere göre tarayıcı Chrome’dan daha az sistem kullanıyor.

Microsoft Edge’in Apple M1 işlemcili Mac’lere özel bir sürümü de bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Sega imzalı yeni mikro oyun konsolu