reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Edge Chrome

“Windows 10 için en iyi performans veren tarayıcı Microsoft Edge”

Yazılım devi Microsoft, bugün önemli bir açıklamada bulundu. Firma Microsoft Edge, Windows 10 ve tarayıcı özelinde liderliğini ilan etti.

Yeni Microsoft Edge, halen tam olarak bilmeyenler için Chrome ve Opera‘nın da temelini oluşturan Google‘ın arkasında olduğu açık kaynak kodlu Chromium altyapısı üzerine kuruluyor.

Bu altyapı sayesinde büyük performans sunan Edge, Microsoft’un son açıklamasına göre önümüzdeki günlerde herkes için çıkacak 91. sürüm itibarıyla Windows 10 için en iyi performans veren tarayıcı olacak.

Son sürümle birlikte tarayıcı eskiye oranla çok ama çok daha hızlı şekilde açılıyor. Yeni tarayıcı için açıklanan “en iyi performansı sunuyor” iddiasının arkasında aynı zamanda kullanılmayan sekmeler için gelen altyapı da yer alıyor.

Microsoft Edge, son sürümüyle kullanılmayan sekmelerin sisteme yük bindirmesini engelliyor. Bu sekmeler temel olarak RAM’den ve CPU’dan temizlenecek. Böylelikle çok sekme ile çalışan kişiler ciddi bir performans farkı görebilecek.

Bu arada firmanın Edge için özel bir performans modu geliştirdiği de biliniyor. Şimdilik test aşamasında olan bu mod, henüz tam olarak detaylanmıyor ancak bazı durumlarda ciddi fark yaratacak açıklaması yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Chrome temelli Microsoft Edge, macOS tarafında da yüksek performans veriyor

Bu arada Microsoft, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile efsane Internet Explorer internet tarayıcısının 2022 yılının haziran ayında kapatılacağını açıkladı.

Firma bundan sonra artık Microsoft Edge üzerine odaklanacak. Bu da alınmış gerçekten çok mantıklı bir karar olmuş durumda.

Internet Explorer gerçekten çok ama çok uzun zamandır hayatımızda bulunuyor ve sürekli olarak da yavaşlığı ile dalga geçilen bir tarayıcı konumunda yer alıyordu.

İlginizi Çekebilir

Sega imzalı yeni mikro oyun konsolu