reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Edge Chrome

Chrome ile aynı altyapıyı paylaşan yeni Microsoft Edge için tarih verildi

Google Chrome ile aynı altyapıyı paylaşan yeni Microsoft Edge için resmi çıkış tarihi sonunda verildi. Tarayıcı dünyasının yeni alternatifi için az kaldı.

Yeni Microsoft Edge biliyorsunuz Chrome ve Opera’nın da temelini oluşturan Google‘ın arkasında olduğu açık kaynak kodlu Chromium altyapısı üzerine kuruluyor. Bu altyapı nedeniyle büyük merak uyandıran yeni tarayıcı, söylendiği kadarıyla 15 Ocak tarihinde yeni logosuyla beraber indirmeye sunuluyor. Uzun zamandır beta testleri yapılan tarayıcı, “Windows 10, Windows 7, Windows 8 ve macOS” işletim sistemleri için yolda bulunuyor. Bazı kaynaklarda “Edge Chromium” olarak da geçen tarayıcı, aşırı farklılaşmış bir tasarıma sahip değil ancak genel olarak sade görünüyor. Bir “dark mode” yani koyu / siyah arayüz moduna sahip olan tarayıcı, senkronizasyon noktasında Microsoft hesabı kullanıyor. İlk yüklendiği zaman şifreleri ve favori siteleri Chrome ya da eski Edge’den çekebilen tarayıcı, sitelerde veya YouTube’da video izlerken herhangi bir sorun yaşatmıyor. Tarayıcı çok önemli olarak Chrome için hazırlanan mevcut eklentilere destek veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Chromium temelinde Chrome gibi hızlı olacak yeni Microsoft Edge öne çıkabilir mi?

Bu gerçekten zor görünüyor. Mac kullanıcılarının büyük çoğunluğu dahi Safari yerine Chrome’u kullanmayı tercih ediyor. Chrome’un yerine göz diken yeni bir tarayıcının ise Opera gibi mutlaka farklı özellikler sunması gerekiyor. Bunlar olmadan yeni Edge çok fazla öne çıkabilecek izlenimi oluşturmuyor. Tarayıcının tam sürüm öncesi çıkan son RC sürümünü ücretsiz olarak burada deneyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Apple AirPods Pro