reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Project Silica
Microsoft Project Silica
Microsoft Project Silica

Veri depolama dünyasında gelecek: Microsoft Project Silica

Veri depolama alanında gelecek Microsoft Project Silica etrafında şekillenecek gibi görünüyor. Yazılım devi bu konuda çok iddialı geliyor.

Project Silica projesi üzerinde çok uzun zamandır çalışmalar yapılıyor. Bu yeni veri depolama sisteminde tam anlamıyla fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi cam kullanılıyor. Bu sistem için kısa süre önce Warner Bros ile ortaklık kuran ve 75 x 75 x 2 mm boyutundaki bir alana 1978 yapımı orijinal Superman filmini depolayan Microsoft, bu yeni projesi hakkında çok iddialı görünüyor. Bu altyapıda ekranlarımızda yer alan piksellerin üç boyutlu hali olarak aktarılan voxel’ler yer alıyor. Veriyi kızılötesi lazer ile bu voxel’ler üstüne aktaran yazılım devi, veriyi tekrar okuma noktasında ise makine öğrenme algoritmalarından yararlanıyor. Oldukça kompleks bu sistem, gerçekten heyecan verici görünüyor. Ancak bu teknolojinin hayata geçmesi için daha çok ama çok uzun çalışmalar yapılması gerekiyor. İlk olarak veri merkezlerinde ticari hale geleceği düşünülen Microsoft Project Silica, alandaki heyecan verici en önemli sistemler arasında başı çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft Project Silica ilk aşamada son kullanıcıya kolay kolay ulaşmayacaktır

Bunun ilerleyen dönemde de maalesef değişmesi beklenmiyor. Project Silica daha çok ciddi şekilde korunması gereken hassas veriler için geliştiriliyor. Ayrıca altyapının çalışması için özel altyapılar da gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin yeni akıllı saati