reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Project Silica

Veri depolamanın geleceği Microsoft Project Silica için yeni detaylar verildi

 - Güncelleme: 21 Ekim 2023 13:42

Veri depolama alanının geleceği olarak görülen sistemlerden Microsoft Project Silica, bugün yeni detaylar ile gündemde yer alıyor.

Project Silica projesi üzerinde uzun yıllardır çalışmalar yapılıyor. Bu yeni veri depolama sisteminde yukarıda da görebileceğiniz üzere kare formlu cam diskler kullanılıyor. Bu sistem için geçtiğimiz yıllarda Warner Bros ile ortaklık kuran ve 75x75x2 mm boyutundaki bir alana 1978 yapımı orijinal Superman filmini depolayan Microsoft, bu yeni projesi ile gerçekten çok iddialı görünüyor. Bu altyapıda ekranlarımızda yer alan piksellerin üç boyutlu hali olarak aktarılan voxel’ler yer alıyor. Veriyi kızılötesi lazer ile bu voxel’ler üstüne aktaran yazılım devi Microsoft, veriyi tekrar okuma noktasında ise makine öğrenme algoritmalarından yararlanıyor. Oldukça kompleks bu sistem, heyecan verici görünüyor ve yeni verilen detaylara göre mevcut prototipler 7 TB’lık veriyi tam 10 bin yıl boyunca sorunsuz olarak bünyesinde tutabilecek bir ömür taşıyor. Bu gerçek anlamda inanılmaz görünürken, şirket artık daha hızlı ve kararlı yazma gerçekleştirebildiği sistemi son kullanıcıdan (Bilgisayarlar, telefonlar vb.) çok sunucu çiftlikleri merkezli bulut sistemlerine odaklıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bildiğiniz üzere bulut sunucu sistemlerinin depolama ihtiyacı sürekli olarak artıyor, bu yüzden Project Silica merkezli çözüm gibi uzun ömürlü depolama birimlerine çok ihtiyacımızı bulunuyor. Project Silica teknolojinin kurumsal / ticari alanda dahi hayata geçmesi içinse uzun bir süre daha beklemek gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda ilk olarak Microsoft’un kendi “Azure” sunucu sistemlerinde kullanılacak bu özel depolama birimi, ince yapısı sayesinde rahatlıkla yan yana istiflenebiliyor. Bu konuda firmanın hazırladığı bir robotik sistem ve çoklu kullanım senaryosu aşağıdaki videoda görülebiliyor:

Microsoft Project Silica bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli