reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Microsoft Edge Chrome

Chrome temelli Microsoft Edge tarayıcıdan önemli gelişme

Google Chrome ile aynı altyapıyı paylaşan yeni Microsoft Edge için yeni bir gelişme var. Tarayıcı artık Windows’un tam anlamıyla bir parçası oldu.

Advertisement

Yazılım devinin en yeni internet tarayıcısı Microsoft Edge, Windows Update yani Windows Güncelleme üzerinden dağıtıma sunuldu. Daha önce manuel olarak indirilmesi gereken yeni tarayıcı, artık destekli her cihaza otomatik olarak geliyor. Bir önceki sürümün hatalarında kurtulduğu ve artık daha performanslı çalıştığı aktarılan tarayıcı, kullanıcı sayısını bu hamle ile daha da artıracak izlenimi oluşturuyor. Geçtiğimiz ay yeni Edge hatırlarsınız Firefox’u geçerek dünyanın en çok kullanılan ikinci tarayıcısı halini almıştı. Son rakamlara göre pazarın liderliğinde yüzde 68’in üstünde kullanım oranıyla Google Chrome yer alıyor. Listenin yeni ikinci sırası Edge ise şu an yüzde 7,59’luk bir kullanım oranı elde etmiş durumda. Üçüncü sırada artık yüzde 7,19’luk kullanım ile Firefox bulunuyor. Dördüncü sırayı yüzde 5,87 ile Internet Explorer, son sırayı ise yüzde 3,62 ile Safari alıyor.

[haber id=”62

Chrome temelli Microsoft Edge genel olarak sevildi

Yeni Microsoft Edge, daha önce de aktardığımız üzere Chrome ve Opera‘nın da temelini oluşturan Google‘ın arkasında olduğu açık kaynak kodlu Chromium altyapısı üzerine kuruluyor. Bu altyapı nedeniyle büyük performans vaadiyle gelen yeni tarayıcı, genel olarak sade görünüyor ancak Chrome’a oranla çok da farklı bir tasarım taşımıyor. Bir “dark mode” yani koyu / siyah arayüz moduna sahip olan tarayıcı, senkronizasyon noktasında Microsoft hesabı kullanıyor. İlk yüklendiği zaman şifreleri ve favori siteleri Chrome ya da eski Edge’den çekebilen tarayıcı, Chrome için hazırlanan mevcut eklentilere de destek veriyor. Yapılan incelemelere göre tarayıcı Chrome’dan daha az sistem kullanıyor.

İlginizi Çekebilir

Sega imzalı yeni mikro oyun konsolu