reklamı kapat

POPÜLER

Chorome Microsoft Edge

Microsoft Edge tarayıcıdan gelen şaşırtan başarı!

Google Chrome ile aynı altyapıyı paylaşan yeni Microsoft Edge için şaşırtan bir başarının haberi geldi. Tarayıcı kullanıcı kitlesini artırıyor.

Yazılım devinin en yeni internet tarayıcısı Microsoft Edge, yapılan son araştırmalara göre yıllardır hayatımızda olan Firefox’u geçerek dünyanın en çok kullanılan ikinci tarayıcısı halini aldı. Son rakamlara göre pazarın liderliğinde yüzde 68’in üstünde kullanım oranıyla Google Chrome yer alıyor. Listenin yeni ikinci sırası Edge ise şu an yüzde 7,59’luk bir kullanım oranı elde etmiş durumda. Üçüncü sırada artık yüzde 7,19’luk kullanım ile Firefox bulunuyor. Dördüncü sırayı yüzde 5,87 ile Internet Explorer, son sırayı ise yüzde 3,62 ile Safari alıyor. Burada Chrome’un popülerliği gerçekten inanılmaz görünüyor ve diğerlerinin toplamı ile Chrome’u yakalayamıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft Edge odaklı bu başarının ne bulunuyor?

Yeni Microsoft Edge, daha önce de aktardığımız üzere Chrome ve Opera‘nın da temelini oluşturan Google‘ın arkasında olduğu açık kaynak kodlu Chromium altyapısı üzerine kuruluyor. Bu altyapı nedeniyle büyük performans vaadiyle gelen yeni tarayıcı, genel olarak sade görünüyor ancak Chrome’a oranla çok da farklı bir tasarım taşımıyor. Bir “dark mode” yani koyu / siyah arayüz moduna sahip olan tarayıcı, senkronizasyon noktasında Microsoft hesabı kullanıyor. İlk yüklendiği zaman şifreleri ve favori siteleri Chrome ya da eski Edge’den çekebilen tarayıcı, Chrome için hazırlanan mevcut eklentilere de destek veriyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun dikkat çeken 1 Nisan şakası