reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Edge

Microsoft Edge, alanda Safari’yi geçerek ikinci sırayı ele geçirdi

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcıları listesinde önemli sayılacak bir gelişme var. Microsoft Edge, Safari’yi bugün itibarıyla geçti.

Microsoft Edge, geçtiğimiz ay Safari’yi çok yakında geçecek haberiyle gündeme gelmişti. O zaman paylaşılan verilerde masaüstü tarafı için yüzde 9,54 kullanım oranına ulaşan Edge, yüzde 9,84 kullanım oranına sahip Apple imzalı Safari’yi yakalamıştı. Pazarın lideri ilk paylaşımda yüzde 65,38’lik kullanım oranı ile Google Chrome olmuştu. Mozilla Firefox ise yüzde 9,18 seviyesinde yer alıyordu. Diğer kısımda ise Opera ve diğer tarayıcı seçenekleri yer alıyordu. Bugün itibarıyla beklenen gelişme oldu ve Microsoft Edge alanda Safari’yi geçerek ikinci sırayı ele geçirdi. Son verilere göre Edge tarayıcı masaüstünde yüzde 10’luk kullanıcı oranını geride bıraktı. Safari ise şu an yüzde 9,61’lik bir kullanım oranına sahip.

Peki Microsoft Edge neden yükseliyor? Bunu daha önce de açıklamıştık. Birçok kişi bu tarayıcı için başkalarına “Neden onu kullanıyorsun?” sorusunu sorabiliyor. İlk olarak Edge ile Chrome aynı altyapı üzerine kuruluyor. Bu açıdan yeni nesil Edge artık en az Chrome kadar hızlı ve Chrome’dan daha az RAM / sistem kullanıyor.

Buna ek olarak birçok kişi Edge’i Chrome’dan daha güvenli buluyor. Ancak Edge’in öne çıkmasını esas sağlayan Microsoft oluyor. Firma, milyonlar kullanıcıya sahip Windows işletim sistemleri içerisinde Microsoft Edge tarayıcının reklamını çok ama çok agresif şekilde yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın Safari internet tarayıcısı ise sürpriz olmayacağı üzere özellikle Mac bilgisayar kullanıcıları arasında yaygın durumda. Ancak Windows tarafında da Safari kullanan bazı sabırlı kişiler bulunuyor. Tarayıcı pazarındaki liderin ise yakın zamanda değişmesi pek beklenmiyor. Chrome çok büyük bir fark açmış durumda.

Microsoft Edge yükselişi yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin