reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch

Apple Watch modelleri için el hareketleriyle kontrol geliyor [İzle]

Teknoloji devi Apple bugün bir sürpriz yaptı ve Apple Watch özelinde gerçekten harika bir özelliğin duyurusunu yaptı. Saatler için elle kontrol geliyor.

Apple, erişebilirlik konusuna uzun zamandır büyük önem veriyor. Firma cihazlarının herkes tarafından kullanılabilmesini istiyor ve bu konuda pazardaki en akılcı çözümlerden bazılarını sunuyor.

Çeşitli engellere sahip kişilerin teknolojiyle etkileşimini geliştirmeyi odak noktasında alan Apple, yakında Apple Watch modelleri için el hareketleriyle kontrol imkanı getirecek.

Bu resmi tanıtım videosunu yukarıda izleyebileceğiniz altyapı sayesinde Apple Watch’lar ekrana dokunmadan kontrol edilebilecek. Apple burada makine öğrenme temelli bir sistem geliştirmiş ve el hareketlerini saatlerin üzerindeki sensörler ile algılayabiliyor.

Yeni altyapıda örneğin el sıkma / yumruk yapma hareketi ile farklı menüler açılabilecek, işaret ile başka parmak birbirine dokunularak da belirli seçeneklere basılabilecek. Apple’ın yayımladığı videoda herkes için çok kullanışlı imkanlar görünüyor.

Örneğin gelen çağrılara el sıkma / yumruk yapma hareketi iki kere yapılarak cevap verilebilecek. Süreçte çok kompleks bir navigasyon imkanı da bulunuyor. Apple Watch saatler için gerçek anlamda bir fare işaretçisi geliyor.

Bu işaretçi el hareketleriyle açılabilecek ve elin döndürülmesiyle ekran üzerinde istenilen her menüye / seçeneğe basılmasına imkan tanıyacak.

Apple’ın kişilere hali hazırda sunduğu diğer erişebilirlik özelliklerine ise direkt olarak buradan ulaşabilirsiniz. Bu arada yakında başka erişebilirlik özellikleri de sunulacak.

Örneğin ilerleyen dönemde iPad kullanıcıları tabletlerini sadece göz hareketleriyle kontrol edebilecek. Aynı zamanda SignTime ile kullanıcılar AppleCare servisi ile Amerikan İşaret Dilini kullanarak iletişime geçebilecek. Bu özellik ABD, İngiltere ve Fransa’da 20 Mayıs’ta açılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki Apple Watch için el kontrol altyapısı ne zaman gelecek?

Aktarıldığı kadarıyla sürüm bir sonraki ana güncelleme ile sunulacak. Bu yeni altyapı yüzde 99 ihtimalle WWDC 2021 kapsamında tanıtılacak watchOS 8’in bir parçası olacak.

WWDC 2021 önümüzdeki ay yapılacak ve bu etkinlikte iOS 15 de gelecek.