reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple, geliştirdiği yeni erişebilirlik özelliklerini görücüye çıkardı

Teknoloji devi Apple, merakla beklenen WWDC 2022 etkinliği öncesinde yazılım odaklı önemli yeni duyurular gerçekleştirdi.

WWDC 2022 (Worldwide Developers Conference) etkinliği 6-10 Haziran tarihleri arasında olacak. Bu yazılım odaklı etkinlik öncesinde görücüye çıkması sürpriz ola yeni erişebilirlik özelliklerinin ilki, spesifik olarak görme engellilere odaklanıyor. Üst düzey Apple yetkilisi Greg Joswiak tarafından aşağıdaki videoda gösterilen bu ilk özellik, kişilerin iPhone ya da iPad üzerinden karşılarına çıkan kapı hakkında bilgi sahibi olmasına imkân tanıyor. Özellikle görme yetisini tamamen kaybeden kişilerin hayatını çok kolaylaştıracak özellik, kamera ile çalışıyor ve kapının mesafesini de sesli olarak bildirebiliyor. Sadece LiDAR kullanan iPhone ve iPad’ler için gelen imkân, kişi ve obje / görüntü algılama altyapısına da sahip.

Önümüzdeki dönemde Siri’nin cevap aralığını özelleştirme imkânı tanıyacak Apple, kişilerin iPhone’ları üzerinden Watch serisi akıllı saatleri kontrol edebilmesine de imkân tanıyacak. Burada iPhone’un sesli kontrol gibi sistemleri de Watch kontrolü için aktif olarak kullanılabilecek.

Apple Watch kontrolü için spesifik el hareketi temelli kontrol sistemleri de sunacak olan firma, işitme engelliler için cihaz ekranlarındaki herhangi bir sesli içeriği gerçek zamanlı olarak yazılı hale getirebilecek ve burada geniş özelleştirme imkanları sunulacak.

Bu yeni özelliklerin hepsinin ve fazlasının yıl sonunda yazılım güncellemesi ile gönderileceği aktarılıyor. Apple’ın ya da herhangi bir firmanın erişebilirlik adına attığı her adım çok önemli ancak bu konuda halen daha fazla geliştirmeye ihtiyacımız bulunuyor.

Yazılım gelişmeleri dikkat çekerken, Apple’dan donanım tarafında şimdiye kadar neler geldi? Peki daha sonra neler gelecek? Bu konuda ortaya çıkan son tablo aşağıda yer alıyor.

Mart ayı itibarıyla gelenler:

-Ufak ancak çok güçlü bilgisayar Mac Studio
-27 inç 5K gelişmiş monitör Studio Display
-5G desteğine sahip eski tasarımlı Yeni iPhone SE
-M1 işlemci taşıyan 5G’li Yeni iPad Air

2022 bitmeden gelmesi beklenenler:

-Sağlık özelliklerine sahip AirPods Pro 2
-iPhone 14, iPhone 14 Max, iPhone 14 ve iPhone 14 Pro
-Apple Watch Series 8
-Yeni Apple Watch SE
-Sporculara / zorlu şartlara özel Apple Watch
-M2 işlemcili 13 inç MacBook Pro ya da MacBook
-M2 işlemcili yeni MacBook Air

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 yılına kaldığı iddia edilen ancak 2022 ihtimali de bulunanlar:

-Apple silikon temelli iMac Pro
-Apple silikon temelli Mac Pro (Geleceği resmen duyuruldu ancak tarih verilmedi)
-M2 / M2 Pro işlemcili Mac mini
-Firmanın çok merak edilen ilk AR/VR başlığı

Yeni Apple adımları yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display