reklamı kapat

POPÜLER

Hafta sonu ne izlesek: Dunkirk

21 Temmuz 2017

İkinci Dünya Savaşı’nın en kritik dönemlerinden birini konu eden Dunkirk sonunda izleyici karşısına çıkıyor. Biz de Christopher Nolan‘ın yönettiği bu filmi hafta sonu ne izlesek köşemizde konuk ediyoruz.

The Dark Knight üçlemesi, Interstellar, Inception, Memento gibi filmlerle sinema sevenlerin gönlünde ayrı bir yer edinen Christoper Nolan bu sefer gerçek bir hikayeyi beyaz perdeye taşıyor. Dunkirk Savaşı’nda yaşananların anlatıldığı film oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor. Başrolleri Mark Rylance, Tom Hardy, Cillian Murphy, Kenneth Branagh, James D’Arcy, Aneurin Barnard, Jack Lowden, Harry Styles ve Adam Long gibi isimler paylaşıyor.

Hayatta Kalma Mücadelesi

Dunkirk’ün konusunu özetlemek için tarihe kısa bir bakış atmak gerekiyor. İkinci Dünya Savaşı‘nın giderek şiddet kazandığı dönemde Müttefik cephesinin aldığı yanlış bir karar 400 binden fazla askerin Dunkirk kıyılarında mahsur kalmasına neden oluyor. Alman askerleri tarafından çevrelenen bu askerler verimli bir şekilde savaşamadıkları gibi, evlerine de dönemiyor. Bu süreçte Alman ordusu iki günlüğüne “dur” emri alıyor. İngilizlerin tahliye süreci de böylece hız kazanıyor. Bir yandan hava kuvvetleri harekete geçerken, öte yandan teknesi bulunan tüm İngilizler, Dunkirk kıyılarına yelken açıyor. Herkes kurtarabildiği kadar askeri kurtarmaya çabalıyor. Bu süreçte birçok insanın hayatı kurtulurken, kimileri ise esir düşüyor.

Tarihe yeni bir pencere açacak olan Dunkirk, 21 Temmuz‘dan itibaren beyaz perdedeki yerini alacak. Filmin Türkçe altyazılı fragmanını hemen aşağıda bulabilirsiniz.

VİDEO