reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Hangisi daha iyi? Yeni iPad vs. Asus Transformer Prime

Yeni iPad’in tanıtıldığı etkinlikte herkes bu yeni tabletin özelliklerinden çok etkilendi. O kadar ki yeni iPad ön siparişte neredeyse rekor bile kırdı. Fakat etkinlikte sahne alan Phil Schiller’in, yeni Apple A5X işlemcinin NVIDIA Tegra 3’ün dört katı performansa sahip olduğunu söylemesi tek taraflı bir iddia olarak kalmıştı. Laptop Mag, bu iddianın gerçekliğini NVIDIA Tegra 3’lü Asus Transformer Prime ve Apple A5X’li yeni iPad’i karşılaştırarak araştırmış. İşte sonuçlar…

Her iki platformda da mevcut olan benchmark uygulamalarını kullanan Laptop Mag, Apple’ın A5X’inin, GLBenchmark 2.1’de NVIDIA’nın Tegra 3’ünün ilerisinde olduğunu belirtiyor. A5X, görüntü işlemede Tegra 3’ten daha iyi görünüyor; saniyede oynatılan kare sayısında performans farkı Apple lehine iki katına çıkarken doku pikseli doldurmada (texture pixels) ise yine A5X galip durumda. Buradaki puan farkı ise dört katına kadar çıkıyor. Ne var ki A5X, grafiklerdeki üstünlüğünü işlemci hızını ölçen testlerde kaybediyor. Geekbench uygulamasının sonuçlarına göre dört çekirdekli NVIDIA Tegra 3, çift çekirdekli işlemci ve dört çekirdekli grafik işlemcili Apple A5X’ten açık ara önde yer alıyor. Tabletlerin varsayılan tarayıcılarına uygulanan testte de Tegra 3, A5X’ten üstün geliyor.

Son olarak tabletlerin oyun performansını ölçmek için her iki cihazda da Riptide GP ve Shadowgun oynayan ekip, yeni iPad’in Retina ekranında grafiklerin daha canlı, keskin ve renkli göründüğünü fakat Riptide GP’de Tegra 3’lü Transformer Prime’da görüntülenen bazı efektlerin A5X’li iPad’de görünmediğini belirtiyor. Ancak bu eksik, Riptide GP’nin özellikle Tegra 3 için optimize edilmiş olmasından kaynaklanıyor. Yani iPad’in eksikliği değil. Ancak hepsini bir araya getirip manzaraya öyle baktığımızda görüyoruz ki A5X’in Tegra 3’e üstünlüğü olduğu alanlar kadar geri kaldığı alanlar da bulunuyor.