reklamı kapat

POPÜLER

NVIDIA’nın akıllı telefon ve tabletlere özel yeni işlemcisi Tegra 3 duyuruldu

NVIDIA mobil cihazlar için geliştirdiği yeni dört çekirdekli işlemcisi NVIDIA Tegra 3’ü duyurdu. 2011 yılında çift çekirdekli NVIDIA Tegra 2 işlemcili mobil telefonların yükselişine şahit olduğumuz gibi 2012’nin de dört çekirdekli NVIDIA Tegra 3 işlemcili telefonların yılı olacağını söylesek yanlış olmaz herhalde.
NVIDIA Tegra 3
Yeni Tegra 3 işlemci bugüne kadar Kal-El kod adıyla biliniyordu. Daha efektif bir çalışma prensibine sahip olan Tegra 3’ün aşağıdaki tanıtım videosunu izlediğinizde ne demek istediğimizi daha net anlayacaksınız. Tegra 2’nin her anlamda önüne geçen yeni işlemcinin genel performans olarak Tegra 2’den beş kat daha iyi olduğu yapılan açıklamalar arasında yer alıyor. Dört çekirdekli Tegra 3, web sayfalarını daha hızlı yüklüyor, uygulamaların çalışmasını hızlandırıyor, daha yüksek ekran çözünürlüklerini destekliyor, video oynatırken takılmaları saf dışı bırakarak her türlü fotoğraf ya da video işleme sürecini olabildiğince kısaltıyor. Tüm bu özelliklerine rağmen genel kullanımda daha düşük oranda güç tüketiyor. Tegra 3, ARM Cortex-A9 tabanlı bir işlemci ve çekirdek hızları 1,3 GHz’e kadar çıkabiliyor. Yeni platform, oyun grafikleri ve görsel efektleri canlandırmada neredeyse bir oyun konsolu seviyesinde. 2560×1600 piksele kadar ekran çözünürlüğü destekleyen Tegra 3, gerçekçi efektler ve grafiklerle Tegra 2’nin grafik performansının iki katına çıkıyor. Yani görünüşe göre NVIDIA Tegra 3 platformuna sahip mobil cihazlarda oyun oynamanın verdiği keyif de katlanarak artacak.
NVIDIA Tegra 3 oyun
Aslında beş çekirdekli olan NVIDIA Tegra 3, ana dört çekirdeğinin haricinde NVIDIA’nın “companion core” dediği bir çekirdeğe daha sahip. Örneğin, cihaz bir web sayfasını yükleyeceği zaman Tegra 3’ün dört çekirdeği aktif olarak çalışıp süreci hızlandırıyor. Sayfa tam olarak açıldığında ise bu dört çekirdek çalışmayı durdurarak işi beşinci çekirdeğe devrediyor. Bu şekilde güç tasarrufu da sağlanmış oluyor. Beşinci çekirdeğin asıl görevi telefonun ana fonksiyonlarını ve ağır olmayan görevleri yerine getirmek.

Dün resmiyet kazanan Asus Eee Pad Transformer Prime, NVIDIA Tegra 3 işlemciye sahip ilk tablet. Aralık ayında piyasaya çıkması beklenen Prime dışında şimdilik kesinlik kazanmış bir Tegra 3’lü cihaz mevcut değil ancak 2012’nin başından itibaren ardı ardına yeni Tegra 3 işlemcili mobil cihazları görmeye başlamamız çok olası.

YORUMLAR