reklamı kapat

POPÜLER

NVIDIA’dan Tegra 4’lü taşınabilir oyun konsolu: Project Shield [Video]

NVIDIA, yeni işlemcisi Tegra 4 ile çalışan yeni taşınabilir oyun konsolu Project Shield‘ı oyunseverlerin beğenisine sundu. Android işletim sistemi ile birlikte oyunseverlere sunulacak olan taşınabilir oyun konsolunun 720p çözünürlüklü 5 inçlik dokunmatik ekranı 294 ppi’lık piksel yoğunluğuna sahip. 33Wh’lik pile sahip olan cihaz, 5 ile 10 saate kadar oyun oynamya veya 24 saat HD video izlemeye olanak tanıyor. Taşınabilir oyun konsolunun en dikkat çekici özelliklerinden biri de Tegra 4 işlemcisi sayesinde HDMI üzerinden harici ekranlara 4K çözünürlüklü videolar aktarabilmesi.

NVIDIA, dünyanın en hızlı mobil işlemcisi olacağı, şirketin CEO’su Jen-Hsun Huang tarafından belirtilen Tegra 4’ü akıllı telefon ve tabletlerde kullanmayı planlıyor. Tegra 3 gibi yeni işlemci de dört çekirdekli bir yapıya sahip. Ancak yeni işlemcideki beşinci yardımcı çekirdek, pil ömrü performansını artırıyor. Şirketin yeni işlemcisi Tegra 4’te dört çekirdekli A15 CPU ve 72 GPU çekirdeği bulunuyor. Şirket, işlemcinin üretim sürecini açıklamasa da işlemcinin 28 nm olarak üretildiği iddia ediliyor.
Nvidia Project Shield
NVIDIA, yeni işlemcinin oyunları hızlandırmasının haricinde fotoğraf konusunda da başarılı olacağını söylüyor. Yeni işlemcide “NVIDIA bilişimsel fotoğraf işlemcisi” olarak adlandırılan yeni bir görüntü işlemcisi de kullanılıyor. Yeni görüntü işlemcisinin, HDR (yüksek dinamik aralığı) konusunda da bazı gelişmeleri beraberine getireceği söyleniyor. Tegra 4 işlemcisini bünyesinde taşıyacak akıllı telefon ve tabletlerin şubat ayında düzenlenecek olan Mobil Dünya Kongresi’nde görücüye çıkma ihtimali bulunuyor. NVIDIA’nın Android’li taşınabilir oyun konsolu Project Shield’a dönecek olursak cihaz, Android platformunda yer alan oyunların haricinde Tegra Zone üzerinden indirmeye sunulan oyunları da oynama imkanı sunuyor. Taşınabilir oyun konsolu buna ek olarak GeForce GTX 650 veya daha üstü bir grafik işlemcisini bünyesinde barındıran PC’lerden (Mac için herhangi bir açıklama yapılmadı) Wi-Fi üzerinden oyun oynama olanağı da tanıyor. Oyuncular, PC’lerinde yer alan oyunlarının haricinde Steam’de yer alan oyunlarını da NVIDIA’nın yeni taşınabilir oyun konsolunda kolay bir şekilde oynayabiliyor.
Nvidia Project Shield
Tasarım olarak Xbox 360’ın oyun kontrolörünü andıran cihazın oyun kontrolörü kısmında D-Pad, çift analog kontrolör ve Xbox 360 oyun konsolunun oyun kontrolöründe de yer alan X, Y, A, and B tuşları yer alıyor. Cihazın bağlantı noktaları arasında ise 3,5 mm kulaklık girişi, microSD kart desteği, micro-USB ve micro-HDMI mevcut. Bu yılın ikinci çeyreğinde satışa sunulması beklenen cihazın satış fiyatı henüz belli değil.
Nvidia Project Shield
Nvidia Project Shield
Nvidia Proejct Shield

VİDEO