reklamı kapat

POPÜLER

Hareketli GIF oynatabilen dünyanın ilk dijital rozeti [Video]

09 Mart 2016

Eskiden kıyafetlere, en çok da sırt çantalarına iliştirilen; toplumsal mesajlar veren veya kişinin ilgi alanını ifade eden rozetlerden sıklıkla görürdük. Artık sayıları azalsa da teknolojideki gelişmeden onlar da nasibini aldı. Dijital rozet yani üzerindeki ekran sayesinde hareketli GIF’ler yansıtabilen rozetler, eskilerinin yerini almaya hazırlanıyor.

Pins Collective adlı oluşumun dijital rozet fikri, insanlara kendini ifade etmenin yepyeni bir yöntemini sunmak için Kickstarter’da destek toplamayı amaçlıyor. Dünyanın ilk dijital rozetini tanıtan ekip, projesini hayata geçirebilmek için 75 bin dolar toplamak istiyor.

pins-collective
Giyilebilir teknolojinin bu alandaki tek örneği olan dijital rozet, adım saymıyor, fotoğraf çekmiyor veya kalori hesabı yapmıyor. Tek yaptığı şey iOS ve Android uygulaması aracılığıyla bağlandığı akıllı telefondan seçilen GIF’leri oynatmak ve bu yolla kullanıcısının kendini ifade etmesine katkı sağlamak. Görüldüğü gibi çok basit bir çalışma mantığı olan bu dijital rozetle kullanıcılar, ister hazır tasarımlardan yararlanabiliyor isterse uygulama üzerinden kendine özel bir tasarım oluşturabiliyor.

pins-collective2
Geliştiriciler, rozetin çapının 5 cm, ağırlığının ise 16 gram olduğunu belirtiyor. Ayrıca 262k renkli ekranın micro USB üzerinden şarj edildiği ve tahmini pil ömrünün 74 saat olduğu ifade ediliyor. Ekranda sürekli hareketli GIF oynatılması durumunda pil ömrü 2,5 saate düşüyor. Piyasaya çıktığında 100 dolardan satılması beklenen dijital rozetin erken davranıp sipariş vermek isteyenler için fiyatı 60 dolar. Proje başarıya ulaşırsa tahmini teslimat tarihi ise Şubat 2017.

VİDEO

YORUMLAR