reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk evrensel fotoğraf makinesi: Mercury [Video]

Dijital SLR, orta format, şipşak film ve hatta büyük format yeteneklerini tek bir cihazda buluşması fikri kulağa çok ütopik geliyor öyle değil mi? Bu enteresan fikri hayata geçirmeyi hedefleyen Mercury Camera, halihazırda Kickstarter‘da fon topluyor. Kendini “dünyanın ilk evrensel fotoğraf makinesi” olarak tanıtan Mercury, önüne 50 bin dolarlık hedef koymuş durumda.

Aslında tanım son derece açıklayıcı. Hedefine ulaşır da projesi başarıya ulaşırsa Mercury, dünyanın ilk evrensel fotoğraf makinesi olacak. Modüler yapıda, açık kaynaklı bir sistemden oluşan Mercury, şu an için çalışan bir prototipe bile sahip.

Mercury, her markanın her lensiyle uyumluluk sağlayabilecek kapasitede, pek çok üreticinin sayısız dijital arkalık modelliyle kullanılabilen, hem filmli hem dijital çekim yapabilen, 35 mm’den 4×5 inç büyük formata kadar her formatta sonuç veren bir fotoğraf makinesi. Aynı zamanda Instax ve Polaroid formatı olan şipşak fotoğrafı da manuel kontroller ve farklı her türlü lens seçeneği imkanından yararlanarak çekebiliyor.

Bunu başarabilmek için Mercury Camera açık kaynaklı olmaktan yana ve farklı geliştiricilerin kişiselleştirme girişimlerine açık. Hem Hasselblad V filmli veya dijital arkalıklar hem de Contax ve Mamiya dijital arkalıklar için adaptörler de seçenekler arasında yer alıyor.

Modüler fotoğraf makinesi Mercury, tüm bunları hafif bir gövdeyle sunuyor olduğunu da vurguluyor. Lens adaptörleri ve önemli parçaları 3D baskı ile üretilen fotoğraf makinesi her türlü kişiselleştirmeye de açık. Meraklılarının Kickstarter’dan destek verebileceği kampanya 4 Temmuz’da sonlanacak. Siparişlerin 2016 Aralık ayında teslim edilmesi planlanıyor.

VİDEO