reklamı kapat

POPÜLER

Harvard Üniversitesi tarihinde bir ilk: Bitirme tezi olarak rap albümü hazırlandı [Dinle]

Söz konusu müzik çalışmaları olduğunda akla gelen ilk okullardan biri kesinlikle Harvard Üniversitesi değil. Ancak söz konusu rap olunca sınırlar ortadan kalkıyor.

Daha çok akademik başarılar, bilimsel çalışmalar ya da etkileyici icatlarla haberlere konu olan Harvard Üniversitesi, müzik alanında da çalışmalar yapılabilen bir yer olduğunu gösterdi. Olmayacak şey oldu ve okulun 381 yıllık köklü tarihinde bir ilk gerçekleşerek bitirme tezi olarak rap albümü teslim edildi. Obasi Shaw tarafından hazırlanan bu albüm rap müzik tutkunlarının da ilgisini çekecek gibi.

Shaw’ın İngilizce bölümü bitirme tezi olarak hazırladığı albüm Liminal Minds ismini taşıyor. Hiç merak etmeyin, okulun albüm için yaptığı tanım fazlasıyla “akademik”. Albümün ortaçağ İngilizcesi’nin şiirselliğini Amerika’daki ırksal kimlik sorunlarıyla başarılı bir şekilde harmanlandığı belirtiliyor. Shaw ise Afrika kökenli Amerikalıların özgür olduğunu ancak köleliğin etkilerinin hala sürdüğünü belirtiyor. Her bir şarkının kölelik ve özgürlük arasındaki o ince çizgiyi incelediğini de sözlerine ekliyor.

Shaw’ın hazırladığı bu bitirme teziyle okuldan tam not aldığını da belirtelim. Ancak bu rap başarısının ardından Shaw’ı ünlü bir rap yıldızı olarak göremeyebiliriz. Mezuniyetinden sonra yazılım mühendisliği alanındaki çalışmalarına ağırlık verecek olan Shaw, müziği bir hobi olarak devam ettireceğini söylüyor. Shaw’ın Harvard’dan tam not alan albümünü haberin devamında dinleyebilirsiniz.