reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Hasar görmüş deriyi ilk kez tamamen eski haline döndürdüler

İnsan vücudunda oluşabilen yanık yaraları modern tıbbın yardımıyla kısmen iyileştirilebiliyor. Fakat ciddi yanıklar söz konusu olduğunda derinin yeniden eski formuna dönmesi hiç ama hiç kolay olmuyor. Polarity TE isimli biyoteknoloji şirketinin geliştirdiği yeni teknoloji ise ilk kez derinin tamamen yenilenebilmesini mümkün hale getiriyor.

Bu zamana kadar 3. derece yanıklar oluştuğunda deriyi tekrar eski haline getirmek imkansızdı. Yeni geliştirilen teknoloji sayesinde derinin eski halini alması sağlanıyor. Tedavinin yapılabilmesi için önce kişinin sağlıklı olan deri kısmı analiz ediliyor ve buradan bir doku alınıyor. Sonrasında bu doku aracılığıyla gerçek deriyle aynı kalınlıkta ve yapıda organik bir deri oluşturulabiliyor. Şimdilik bu teknik yalnızca domuzlar üzerinde test edilmiş durumda. Fakat domuzlar üzerinde testlerin gerçekleştirilmiş olması tekniğin insanlar üzerinde kullanılamayacağı anlamına gelmiyor. Çünkü domuzların deri yapısıyla insanlarınki büyük oranda benzerlik gösteriyor. Hatta araştırmacı ekip  domuzlarda bu tekniği uygulamanın daha zor olduğu ve insanlarda daha kolay şekilde deri oluşturulabileceği ifade ediliyor. Ancak bu geliştirilen yöntemin detayları henüz bilinmiyor.

Gerçeğe dönüştüğü takdirde sağlık alanında bir devrim olacak SkinTE isimli tedavi yönteminin gerçek olması için uzun süre beklememize gerek kalmayacak gibi görünüyor. Gelecek sene itibarıyla insanlar üzerinde testlerin yapılmaya başlayacağı belirtiliyor.