reklamı kapat

POPÜLER

insan derisi

Telefona dahi kaplanabilen yapay insan derisi! [Video]

Robotlara dokunsal farkındalık katmak adına hazırlanan birçok yapay deri bulunuyor. Yeni hazırlanan ise gerçek insan derisi gibi görünüyor.

Bu ilginç çalışmanın arkasında direkt olarak Marc Teyssier ve ekibi yer alıyor. Karşımıza gerçekten insan derisi gibi görünen bir yapay ürünle ile çıkan ekip, bu ürünü etkileşim kurabilir şekilde tasarlamış. Yukarıdaki videoda görebileceğiniz üzere derinin yüzeyi dokunmaları ve hatta ilginç olarak iki parmak ile sıkıştırmayı dahi algılayabiliyor. Dizüstü bilgisayarlar için bir touchpad ya da bir akıllı telefona kılıf olabileceği gösterilen bu yapay deri, telefon tarafında cihazı hangi elinizde tuttuğunuz algılayarak ona göre arayüz düzenlemesi getirebiliyor. Şu an normal ve gerçekçi olmak üzere iki farklı versiyonu bulunan bu yapay derinin, ileride daha da gerçekçi hale getirilmesi amaçlanıyor. Bunun kıl ve sıcaklık ile sağlanacağı verilen bilgiler arasında yer alıyor.

insan derisi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu yapay insan derisi robotlar için güzel görünüyor

Elbette şimdilik bu deri kullanılarak bir akıllı telefon kılıfı tasarlanması amaçlanmıyor. Bu çalışma özellikle robot dünyasına odaklanıyor. Bu derinin robotların üstüne kaplanabileceği ve onlara dokunsal farkındalık katabileceği aktarılıyor. Bu konuda son dönemde gördüğümüz en ilginç ve gerçekçi projelerden olan bu deri ile bağlantılı olarak Marc Teyssier şu açıklamayı yapıyor: “İnsan cildi / derisi duygusal etkileşim için en iyi arayüzdür.” İşte tam da bunu taklit eden deri, bakalım gündelik yaşama giriş yapabilecek mi?