reklamı kapat

POPÜLER

Çift yönlü köprü ücretleri hakkında resmi açıklama geldi

Türkiye Otomobil pazarında karbon salınım değerleri

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından yayınlanan sonuçlarda, Türkiye’deki otomobillerin karbon yüzdelerindeki değişim net bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Üreticilerin elektrikli ve hibrit modellere son yıllarda yaptıkları inanılmaz atılım en temel sebeplerinden birisi git gide daralan karbon salınım sınırları. Önümüzdeki iki yıl içerisinde yeni bir kemer sıkma politikasıyla daralacak olan bu kurallar yüksek hacimli motora sahip modellerin ötesinde artık standart binek modelleri de etkilemeye başlayacak. ODD tarafından yayınlanan bugün yayınlanan veriler de, Türkiye’deki otomobil pazarındaki araç ağırlık durumu üzerinden karbon salınımı haritasını ortaya çıkarıyor. Bir önceki yılın aynı dönemine göre gerilediğini gördüğümüz rakamların yüzdeleri arasında ise çok fazla makas olmaması da dikkat çekiyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Karbon salınım tablosundan detaylar

Açıklanan tablonun detaylarına baktığımızda kategorilerin beş farklı başlık üzerinden değerlendirildiğini görebiliyoruz. Bu başlıklar arasında en üst sırayı karbon salınım değeri kilometrede 160 gram üzerine olanlar alıyor. Rakamlara göre bir önceki yıl payı yüzde 3,16 olan bu sınıfta 2019 baz olarak 2,56’ya gerilemiş görünüyor. Değeri 160 gram ile 140 gram arasında olanlar yüzde 16,06’dan yüzde 15,16’ya gerilerken 100 gramın altındaki pay ise yüzde 17,64 olarak karşımıza çıkıyor. Pazarın en büyük payı ise salınım değeri 100 ile 120 gram aralığında olan araçlar. Bu rakamlar da yüzde 40 seviyelerinden yüzde 38‘lere gerilendiğini gösteriyor.

İlginizi çekebilir

Canoo elektrikli otomobil