reklamı kapat

POPÜLER

havaalanı drone

Havaalanlarının en büyük sorunu için teknolojik çözüm [Video]

Havaalanlarının uzun yıllardır tam olarak çözülemeyen bir problemi bulunuyor. Birçok sıkıntı yaratan bu problem için yeni geliştiren çözüm ise otonom drone modellerinden geçiyor.

Kuşlar ve özellikle büyük kuş sürüleri havaalanlarını ciddi şekilde tehdit ediyor. Büyük sürüler nedeniyle birçok uçuş iptal ediliyor, büyük gecikmeler yaşanabiliyor. Ayrıca uçakların devasa jet motoruna kaçan kuşlar nedeniyle birçok kaza yaşandığı da biliniyor. Burada elbette kuşların bir suçu bulunmuyor. Ancak yine de bu duruma bir çözüm getirilmesi gerekiyor. Bunun için şu an sürüleri korkutması için gerçek “şahin” ya da uzaktan kumandalı hava araçları kullanılıyor. Caltech Üniversitesi araştırmacıları ise sürece çözümü bir otonom drone modeliyle getiriyor. Drone modelleri hali hazırda da kullanılıyor ancak tahmin edebileceğiniz üzere bir insan tarafından kontrol edilmesi gerekiyor. Bu da çok efektif olmuyor. İşte bunun için bir algoritma geliştiren araştırma ekibi, süreci insansız hale getiriyor. Kuşların sürü halindeki uçuş dinamiği üzerine kurulan sistem, sürüyü tehlikeli pist alanının dışında tutuyor. Gösterilen örneklere bakılırsa çok iyi çalışan altyapı, gelecek için büyük umut vadediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Havaalanı pist güvenliğinde otonom drone dönemi

Şimdilik gerçekten etkili çalışan sistem, henüz geliştirme aşamasında bulunuyor. Daha geniş çaplı (Birden fazla drone) hale getirilmesi için testleri süren teknoloji, havaalanlarının en büyük sorununu en teknolojik şekilde çözecek gibi duruyor.