reklamı kapat

POPÜLER

leonardo robot

Yürüyebilen, uçabilen ve kaykay kullanabilen robot: Leonardo [Video]

Caltech tarafından geliştirilen insansı yapıdaki ufak robot modeli Leonardo, son dönemde bir kez daha öne çıkmayı başaranlardan oldu.

Caltech araştırmacıları tarafından geliştirilen Leonardo, tanıtım videosunu yukarıda izleyebileceğiniz, fark yaratmayı başaran bir robot modeli. Leonardo fark yaratıyor çünkü hem yürüyebiliyor hem de ihtiyaç olduğunda uçabiliyor.

Leonardo aslında yürüme yetenekli bir drone olarak da nitelendirilebilir. Çünkü modeli dengede tutan, bünyesinde ufak pervaneler oluyor. Bunları hareket ettirerek yürüyebilen, uçabilen ve hatta kaykay kullanabilen model, dengesini çok iyi şekilde kurabiliyor.

Bu robot için diğer birçok seçenek gibi doğadan ilham aldıklarını aktaran araştırmacılar, spesifik olarak kuşları odak noktalarına almışlar. Biliyorsunuz kuşlar da istedikleri zaman yürüyebiliyor, istedikleri zaman da uçabiliyor.

Ana güç pervanelerde olduğundan bacakları üstüne aşırı yük bindirmeyen, bu yüzden de çok sağlam ya da kompleks bir bacak sistemi olmayan Leonardo, iki yıldır geliştirilen bir seçenek olarak en iyi haline ulaşmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Leonardo robot modeli gelecek bir altyapı kuruyor

Üzerinde çalışmalar devam edecek robot, gelecek için yapılan bir altyapı çalışması konumunda yer alıyor. İleride buna benzer gerçek boyutlu insansı robotlar hayatımıza girebilir ve bunlar özellik arama kurtarma faaliyetlerinde büyük fayda sağlayabilir.

Buna benzer robotların elbette askeri amaçlar için kullanılma ihtimali de bulunuyor. Bu tarz teknolojiler maalesef genelde insan öldürme amaçlı projeler tarafından destekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Bu kit ile her bisikleti elektrikli hale geliyor