reklamı kapat

POPÜLER

robot

Pervaneleri ile dengede duran çok ilginç iki bacaklı robot [Video]

Son dönemde karşımıza çıkan en garip robot modellerinden birisi kesinlikle Caltech tarafından geliştirilen LEONARDO oldu.

Caltech imzalı LEONARDO, temel olarak uçmayan bir drone modeli. Bünyesinde drone’larda kullanılan pervanelerden bulunan robot, bunları kullanarak iki bacağı üstünde yürüyebiliyor. Yani pervaneleri uçmak için değil yürümek / ayakta durmak için kullanan LEONARDO, bu açıdan yüksek ses çıkarıyor. İsminin açılımı ilginç olarak “LEgs ONboARD drOne” şeklinde aktarılan bu ilginç robotun, oldukça hafif olduğu görülüyor. Şimdilik erken geliştirme aşamasında bulunan yani yavaş hareket eden model, yine de bağımsız olarak görev yapabilecek seviyeye gelmiş durumda. Yani modelin gösteriminde düşmesini engelleyen bir kablo kullanılmıyor. Eğimli yerlere çıkabilen ya da inebilen bu ilginç robot, aynı zamanda tek bacağı üstünde olduğu yerde de dönebiliyor. Direkt olarak Center for Autonomous Systems and Technologies (CAST) altında geliştirme sürecinin devam ettiği aktarılan LEONARDO, gelecekte ciddi ses getirebilir deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

LEONARDO robot modeli henüz uçamıyor

En azından gösterilen videoda böyle bir aksiyon bulunmuyor. Ancak kurulan altyapıda bu robotun uçmasını engelleyecek bir durum kesinlikle bulunmuyor. Çok hafif olduğundan konulan motorların robotu rahatlıkla havalandırabileceği görülüyor. Gelecekte zorlu arazilerde arama kurtarma için kullanılabileceği söylenen LEONARDO, dikkat çeken ve gelecek vadeden çalışmalar arasında yer alıyor. Böyle bir robotun her koşulda gidebileceği açıkça karşımızda duruyor.