reklamı kapat

POPÜLER

robot-robot-süpürge

Temizliğe farklı bakış; uçabilen robot süpürge [Video]

Bugüne kadar karşımıza  ilginç ürünlere bir yenisi daha eklendi. Objelere çarptığında küfür eden robotun ardından şimdi de uçabilen robot süpürge ortaya çıktı. Peter Sripol isimli bir YouTube kanalı, iRobot Roomba modelini satın aldı ve gerçekleştirdiği değişiklerle robot süpürgeyi uçabilir hale getirdi. 

Eğlence amacıyla geliştirilen uçabilen süpürge, merdiven basamaklarından uçarak geçebiliyor. Merdiven basamaklarına çıkmadan üst katlara hızlı bir şekilde çıkabilen cihazın eğlence amacıyla geliştirildiğini ve sunduğu özellikler açısından çok da başarılı olmadığını belirtmekte yarar var. Elektronik parçalar ve üç adet pervane yardımıyla uçabilen cihaz için 200 doların üzerinde bir harcama yapıldığı belirtiliyor.   Videoyu izlediğimizde hem drone hem de süpürge olarak kullanılabilen cihazın pratik bir cihaz olmadığını görmek mümkün. Robot süpürge olarak düşünülse de havalandığında etraftaki tozları havalandıran cihaz bu anlamda sınıfta kalıyor. 

Küfür eden robot süpürge

Gücü azaldığında otomatik olarak şarj ünitesine geri dönebilen bu robot süpürgelerle Türkiye’de yaygın olarak kullanılmasa da dünyada yaygın olarak tercih ediliyor. YouTuber ve robot yapımcısı Michael Reeves, özel olarak hazırladığı robot süpürgeyle dikkatleri üstüne çekiyor. iRobot Roomba modelini satın alan Reeves, temizlik cihazı söküp içine bir radyo alıcısı, Bluetooth hoparlör ve Raspberry Pie mini bilgisayar ekledi. Robot süpürge herhangi bir objeye çarptığında yüksek sesle küfür ediyor. Evet yanlış duymadınız. Sensörler tarafından bir çarpma tespit edildiğinde, Raspberry Pie‘den Bluetooth hoparlörlerle ses çalınıyor.

İlgili video