reklamı kapat

POPÜLER

robot

Objelere çarptığında küfreden robot süpürge [Video]

Kendi kendine evi süpürebilen robot süpürgeler bünyesinde barındırdığı sensörlerle tüm evi rahatlıkla temizleyebiliyor. Dyson ve Anker gibi şirketlerin piyasaya sürdüğü robot süpürge, tekerlekleri sayesinde halıların üzerinde rahatça hareket edebiliyor ve kapı eşiklerinden kolayca geçebiliyor.

Gücü azaldığında otomatik olarak şarj ünitesine geri dönebilen bu robot süpürgelerle Türkiye’de yaygın olarak kullanılmasa da dünyada yaygın olarak tercih ediliyor. YouTuber ve robot yapımcısı Michael Reeves, özel olarak hazırladığı robot süpürgeyle dikkatleri üstüne çekiyor. iRobot Roomba modelini satın alan Reeves, temizlik cihazı söküp içine bir radyo alıcısı, Bluetooth hoparlör ve Raspberry Pie mini bilgisayar ekledi. Robot süpürge herhangi bir objeye çarptığında yüksek sesle küfür ediyor. Evet yanlış duymadınız. Sensörler tarafından bir çarpma tespit edildiğinde, Raspberry Pie‘den Bluetooth hoparlörlerle ses çalınıyor.

Roomba robota ilk etapta bilgisayarda oluşturulan vokaller ekleyen Reeves, robotun acı çektiğinin iyi bir şekilde anlaşılması için bir insan sesine ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Robota çeşitli küfürler ekleyen Reeves  hoş olmasa da ilginç bir ürüne imza atmış. Bazı Twitter kullanıcıları Reeves’e uygun bir İngiliz aksanı veya Homer Simpson gibi, diğer sesler için önerilerde bulundu. Reeves’in önümüzdeki günlerde bu sesleri robota ekleyip eklemeyeceği ise belli değil.

Eğlenceli robot süpürge

Ancak ortaya çıkan çalışma eğlenceli görünüyor. Lafı fazla uzatmayalım ve Michael Reeves’ın hazırladığı robot süpürge videosunu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

İlgili video