reklamı kapat

POPÜLER

dünyanın en tehlikeli dağı

Dünyanın en tehlikeli yolu Türkiye’de

Dünyanın en tehlikeli yolunun yurt dışında olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bayburt- Trabzon sınırında yer alan Soğanlı Dağı, dünyanın en tehlikeli yolu.

Dangerous Roads tarafından dünyanın en tehlikeli yolu seçilen Soğanlı Dağı, 29 keskin viraja sahip. 1916 yılında Rus askerleri tarafından yapılan yol, ölüm yolu olarak adlandırılıyor. Virajlar tek seferde dönülemiyor. Derebaşı virajları diye bilinen yol, Trabzon ile Bayburt’u, en yakın yer olan 3 bin metre yükseklikteki Soğanlı Dağı üzerinden birbirine bağlıyor. Yol, zorlu arazi koşulları nedeniyle yılın 5- 6 ayı kar yüzünden kapalı kalıyor. İnternet sayfası kullanıcıları yolu, “Ölüm yolu” olarak nitelendirilen Bolivya’daki yoldan daha tehlikeli olduğunu belirtiyor. İnternet sayfasında yer alan bilgilerde, yolun 106 kilometre uzunluğunda ve yolun 2 bin 35 metre yüksekliğindeki Soğanlı Dağı eteklerinde olduğu ifade ediliyor. Derebaşı Virajları, doğa ve adrenalin tutkunlarının yeni rotası olmuş durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

”Dünyanın en tehlikeli yolu” off-road tutkunlarının gözdesi olmaya aday

Derebaşı virajlarının  off-road ve kaya tırmanışı faaliyetlerinde kullanılması bekleniyor. Yolda güvenlik önlemlerinin alınmasıyla özellikle safari tutkunlarının davet edileceği yol güzergahı, turizme kazandırılarak, adrenalin tutkunu yerli- yabancı turistlerin ziyaretine sunulacak.  Off-road ve safari meraklıları ise bölgeye akın etmeye başladı.

Soğanlı Dağı hakkında bilgi

Soğanlı Dağı, Sarıkamış’ta Orta Toroslar içerisinde yer alıyor. Dağın yüksekliği ise 2967 metre.

Tomarza havzası ile Tufanbeyli havzasını birbirinden ayıran Tahtalı Dağları’nın da büyük bir kısmını meydana getiriyor. Dağın tamamı kireçtaşlarından meydana geliyor ve karstik şekillerin oluşmasını sağlıyor. Dağın 2250 metreden yüksek kesimleri buzullaşmaya maruz kalıyor. Kayseri ili, Sarız ilçesi, İmirzağa köyünü eteklerinde barındırıyor. Güneyinde çam ağaçları ve teke deresi yer alıyor. Yöre deyimiyle kamalak ağacı buralarda çok fazla ve sık oluyor.

İlginizi çekebilir

Yol tutmasını önleyen gözlük