reklamı kapat

POPÜLER

Heavy Rain incelemesi

PS3’ün en sevilen oyunları birer birer PS4’e geçiş yapmaya devam ediyor. Kasım ayında Beyond: Two Souls’un gelmesinin ardından, bu kez de Quantic Dream’in en fazla sükse yapmış oyunu Heavy Rain yeni nesle adım atıyor. Ancak aradan geçen 6 yıl düşüncelerimize pek olumlu yansımamış görünüyor
Çok da uzak olmayan bir geçmişte çıkmış bir oyunu incelemek yeterince zorken, söz konusu ismin ne kadar “oyun” olduğu tartışılan Heavy Rain olması işimizi daha da kolaylaştırmıyor. “Oyun mu yoksa film mi?” tartışmalarının alevlenmesine neden olan isim David Cage, bugün geldiğimiz noktanın da baş aktörü aynı zamanda. Sadece doğru zamanda doğru tuşa basarak ve seçimlerimizle ilerlettiğimiz onca oyun, Fahrenheit/Heavy Rain ikilisinin başarısıyla aşka gelerek hayat buldu.

Eğer Quantic Dream olmasaydı, Telltale Games’in onca harika işi, Life is Strange gibi kusursuz bir çalışma bugün bizlerle olmayabilirdi. Ancak kimilerine göre de oyun sektörüne çok büyük bir kötülük yaptılar. Oyunların giderek interaktif bir film haline gelmesi, her şeyi kendi yapmak isteyen oyuncular için olumlu bir durum değil. Özellikle klasik macera oyunlarının yerini, doğru cümleyi kurabilme mücadelesine bırakması bizleri de derinden üzen detaylardan biri.

YORUMLAR