reklamı kapat

POPÜLER

Her gün kaç saatimizi ekrana bakarak geçiriyoruz?

Bir yanda bilgisayar, diğer yanda akıllı telefon, beri yanda televizyon derken gün boyunca gözümüzü ekranlardan alamıyoruz. Eğlenmeyi, oyalanmayı ve iletişim kurmayı çok sevdiğimize şüphe yok, peki ömrünüzün ne kadarını ekrana bakarak geçirdiğinizi hiç merak ettiniz mi? İnternet kullanımına ilişkin trendleri her yıl inceleyen efsanevi analist Mary Meeker‘ın hazırladığı ve ülkelere göre gruplandırdığı grafik bu soruya bir ölçüde yanıt veriyor.

Endonezya ve Filipinler‘in liderliği kaptığı grafikte, günlük TV izlenme süresinin eskiden hep yüksek çıktığı Türkiye’nin nispeten gerilerde kaldığını görüyoruz. Birinci sıradaki Endonezya toplamda 540 dakikasını (tam 9 saat!) ekrana bakarak geçirirken, Türkiye ortalama 111 dakikasını TV başında, 109 dakikasını bilgisayarında, 132 dakikasını akıllı telefonunda, 39 dakikasını da tabletinde olmak üzere toplamda 391 dakikasını (6,5 saat) ekran başında geçiriyor. Son sıradaki İtalya ise 109 dakikası akıllı telefonda olmak üzere toplam 317 dakikasını ekrana bakarak tüketiyor.

Genel tabloya bakıldığında en çok akıllı telefonlarla vakit geçirildiği görülüyor. Tüketim alışkanlıklarımıza ilişkin epey fikir veren bu grafikte Türkiye için çıkan sonuçlar bize epey şaşırtıcı göründü. Sonuçların demografik gruplara göre tekrar düzenlenmesi durumunda çok daha farklı sonuçlar ortaya çıkacağına şüphe yok.

Eskiden “aptal kutusu” olarak bilinen TV başında çok vakit geçirmek küçümsenmeye yol açan bir durumdu, şimdi her cihazın başına bir “akıllı” sıfatı eklenmişken ekranlara bakmaktan korkmaz hale gelmiş olabilir miyiz? Yoksa bu durumu modern hayatın getirdiği yaşam tarzıyla mı açıklamalı? Tabii bu durumda Endonezya ve Filipinler’i dünyanın en modern ülkeleri ilan etmemiz gerekebilir.

YORUMLAR