reklamı kapat

POPÜLER

influencer instagram

Herkes uzman… Hangi Instagram hesabına güveneceğiz?

Instagram üzerinden uzman olduğunu söyleyen çok sayıda sayfa var. Milyonlarca hesap ya sağlık uzmanı ya psikoloji ya da hukuk uzmanı. Ancak gerçekte hangisi gerçek uzman?

Binlerce hesap içinden doğru bilgileri bizle paylaşanları nasıl tespit edebiliriz? İlk yaptığımız şey mavi tik kontrolü ancak bu bile bizi güvenilir bir sayfaya götürmüyor olabilir. Bunun yanında bazı “gerçeklik kontrolü” sağlayan uygulamalar da mevcut. Daha çok sağlık alanındaki profillerin gerçek bilgiler paylaşmadığını görüyoruz. Örneğin; bu besinleri yerseniz zayıflarsınız gibi. İngiltere’de yapılan bir araştırma gösterdi ki en fazla takipçisi olan dokuz fitness influencer’ından sekizinin paylaştığı bilgiler doğru değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dokuz Instagram influencer’ından yalnızca bir tanesi güvenilir çıktı

İngiltere’de kilo yönetimi bilgilerini değerlendiren yeni bir çalışma, sağlık söz konusu olduğunda influencer’ların güvenilir bir tavsiye kaynağı olmadığını gösteriyor. Bu yılın başında İngiltere Glasgow’da düzenlenen Avrupa Obezite Kongresi’nde (ECO) sunulan bulgular, incelenen en popüler dokuz hesaptan sadece birinin şeffaflık ve kanıta dayalı referans kriterleri karşıladığını ortaya koyuyor güvenilirlik ve beslenme rehberliğine karşı ise bir önyargı ile yaklaşmalıyız.

Yüzde 70’i sınıfta kaldı

Araştırma esasen, İngiltere’de 14 popüler hesabın paylaşımları kıstas alınarak derlendi. Influencer olarak değerlendirilen profiller 80 binden fazla takipçiye sahip olması, en az iki sosyal medya sitesinde mavi tik ile onaylı sayfa olması ve kendi alanında etkili olduğunun bilinmesi gibi değişkenler baz alınarak hazırlandı. Seçilen blogların şeffaflık, diğer kaynakların kullanımı, güvenilirlik ve beslenme kriterlerine bağlılık ve ön yargıya dayanan 12 güvenilirlik göstergelerine göre analizleri yapıldı ve yüzde 70’ten fazlası bu kıstasları sağlamadığı görüldü.

İngiliz ekibinin araştırma verilen tavsiyelerin doğruluğunda İngiltere’nin beslenme kriterlerine uygun olup olmama durumu değerlendirdiğini belirtti. Aslında bu sonuç şaşılacak bir durum değil zira yanlış verilen tavsiyeler yüzünden insanlar aç kalıyor, sağlık sorunları yaşıyor ya da yeme bozuklukları yaşayarak obez oluyorlar. Uzman olmayan kişilerin tespitine dair Instagram düzeyinde bir çalışma henüz yapılmıyor.

İlginizi Çekebilir

Netflix’in Instagram desteği