reklamı kapat

POPÜLER

elektronik sigara

Elektronik sigara büyük sağlık sorunlarına neden oluyor!

Son yıllarda çok popüler hale gelen elektronik sigara modelleri, sürekli olarak normal sigaradan daha güvenli olarak lanse ediliyor. Ancak yapılan son araştırma bunun çok da doğru olmadığını gösteriyor.

Sigara tiryakilerinin hem daha kullanışlı hem de sağlıklı diye tercih ettikleri elektronik sigara modelleri, aktarılanın aksine büyük sağlık sorunlarına işaret ediyor. New York Üniversitesi Tıp Okulu’nda fareler üzerinde yapılan araştırmaya göre elektronik sigara kalp rahatsızlığı, akciğer ve mesane kanseri gelişme riskini hatırı sayılır oranda artırıyor. Bir insanın 10 yılda içerisine çekeceği elektronik sigara dumanını farelere 12 haftada veren araştırmacılar, oldukça dikkat çeken bulgular elde ediyor. Bu dumana maruz bırakılan fareler, DNA onarımı ve akciğer proteinlerinin sınırlandırılmasının yanı sıra mesane, kalp ve akciğerlerinde DNA hasarı yaşıyor. Elektronik sigaranın yüzünden DNA kendisini tamir edermez hale gelirken, bu uzun vadede büyük sorunlar doğurabiliyor.

Elektronik sigara güvenli değil

Özetle nikotin, vücuda nasıl bulaştırıldığından bağımsız olarak kanserojen olabiliyor ve bu da kanser riskini ciddi oradan artırıyor. Sigaranın etkilerinden korkup elektronik sigaralara bel bağlayanların da sorunlarda kurtulmadığı açıkça görünüyor. Bu sorunlardan tamamen kurtulmak ise oldukça kolay. Normal ya da elektronik sigarayı hayatınızda çıkartın ve olabilecek daha sağlıklı bir yaşama adım atın. Eğer bilmiyorsanız sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak resmi yardım kanalları dahi bulunuyor.