reklamı kapat

POPÜLER

elektronik sigara

Elektronik sigara için verilecek tarihi karar

Sigarayı bırakmak isteyenler için alternatif olan elektronik sigara, şimdi de yasaklanmasına dair yasaların gündeme gelmesiyle tartışma konusu oldu.

Elektronik sigaraların 2003 yılındaki ilk ortaya çıkışlarından bu yana oldukça kullanımları arttı. Hal böyle olunca sigarayı bırakan insanların yeni bir bağımlılığı oluştu: Elektronik sigaralar. Konuya dair sağlığa zararlarının olup olmaması hala tartışılırken, San Francisco‘da alınan yeni bir karar elektronik sigaraların yasaklanmasına dair ilk adım oldu. San Francisco, şehirdeki elektronik sigaraların satışlarını küçük yaştakilerin erişimini engellemek amacıyla yasaklayan ilk şehir oldu. Ancak bu karar sigarayı bırakmak için elektronik sigarayı kullanan yetişkinler için de tartışma yaratacak bir karar gibi duruyor.

Kentin Denetleme Kurulu iki teklifi onaylamak üzere oy kullandı. San Francisco’da elektronik sigaraların satışını veya dağıtımını yasaklayacak olan yasa sadece elektronik sigaralar için değil bütün tütün ürünlerinin satışını yasaklayacak bir yasa olarak bildirildi. Tütün ürünlerinin üretiminin ve dağıtımının yasaklanacağı ayrı bir yasa teklifi de sunan kurul, şehre ait veya yönetilen mülklerde yerel bir karar aldı. Şehirde elektronik sigaraların satışını yasaklamak için önerilen ikinci yasada iki aşamalı karar verilmesi gerekiyor. Yasanın yürürlüğe girebilmesi için önümüzdeki hafta ikinci bir oylama yapılması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektronik sigara buharı mı daha zararlı yoksa tütün ürünlerinin dumanı mı?

Hastalık kontrolü önleme ve araştırma merkezi tütün ürünlerindeki endişe verici yükselişin ardından, elektronik sigara kullanımını özendirmesiyle eleştirilmişti. 2017 yılında 3 milyon 600 olan elektronik sigara tüketiminin 2018 yılında 4 milyon 900 bine çıktığı bildirildi. Elektronik sigaranın küçükler tarafından kullanımın tartışmasız zararlı olduğu yönünde. Çünkü özellikle tütün bitkilerinden elde edilen nikotin, beyin gelişimine zarar veriyor. ABD elektronik sigaraların pazarının dörtte üçünü kontrol eden Juul, ayrıca nikotin bağımlılığının tersine elektronik sigara kullanımındaki artışa katkıda bulunmakla suçlanıyor.

Hem nikotinin hem de sigaraların olumsuz etkileri iyi belgelendirilmiş olsa da, sigara dumanındansa elektronik sigaranın su buharı nispeten sağlığa daha az zararlı. Ancak konuya dair araştırmalar hala çok yeni olduğu için net bir bilgi de verilemiyor. Roswell Kanser Araştırmaları Merkezinde yapılan bir incelemeye göre, elektronik sigara kullanan kişilerin idrarında, tütün ürünü kullanan kişilere göre daha fazla kurşun, kadmiyum, piren ve akrilonitril gibi maddelerin yüksek olduğuna ulaşıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yasalaşması için 7 var

Bunun yanında birçok eyalette sigara yasakları, elektronik sigara için de geçerli olduğu için ek bir yasa çıkartmaya gerek duyulmuyordu. Ancak sayıların önlenemez şekilde yükseldiğini gören denetim otoriteleri, yeni kararlar almaya karar verdi.  Yasanın onaylanması ve kanun haline gelmeden önce bir oylama yapılması gerekiyor. 2014’ten beri bu cihazlar ülkedeki gençler arasında en yaygın kullanılan tütün ürünü olmaya başladı. Türkiye’de de yaygın olarak kullanılan bu ürün, geçen yıl yapılan araştırmalarla ABD’deki her 5 lise öğrencisinden 1’inin elektronik sigara içicisi olduğunu ortaya koydu. San Francisco’daki bu karar yönetim kurulunun 11’de 11 oyla geçirdiği bu kararı, 7 ay sonra yürürlüğe sokmayı planlıyor.

İlginizi çekebilir

Elektronik devreleri dikiş yöntemleriyle öğrenmek