reklamı kapat

POPÜLER

New York ve Şikago’dan sonra Los Angeles da elektronik sigarayı yasaklıyor

New York ve Şikago halka açık alanlarda elektronik sigara içmeyi geçtiğimiz aylarda yasaklamıştı, şimdi Los Angeles da elektronik sigarayı yasaklıyor. Şehir meclisinden konsensüsle geçen karar Vali Eric Garcetti’nin onayını takiben 30 gün sonra yürürlüğe girecek.

Bazı meclis üyeleri, bar ve gece kulübü gibi sadece yetişkinlerin vakit geçirdiği mekanların yasak kapsamı dışında kalması önerisini sunsa da, alınan son karara göre restoran, bar, park gibi sigara içmenin yasak olduğu her yer kapsamına alınmış bulunuyor. Ancak sigara içilebilen özel salon ve localar kapsam dışında bırakıldı.

Yasayı destekleyenler elektronik sigaraların gençleri sigara içmeye özendirdiğini ve sigarayı tehlikesiz gösterdiğini savunsa da, yasa karşıtları bu düzenlemenin sigarayı bırakmaya çalışanları caydıracağını ve sonuçta kamu sağlığını olumsuz yönde etkileyeceğini belirtiyorlar.

Amerika’nın en büyük şehirlerinde giderek yaygınlaşan yasağı diğer ülkelerin ve tabii Türkiye’nin de izleyip izlemeyeceğini önümüzdeki aylarda göreceğiz.