reklamı kapat

POPÜLER

elektronik-sigara

Elektronik sigara dünyası için kötü haber

Geçenlerde elektronik sigaranın yasaklanabileceğinden bahsetmiştik. İşte tarihi karar verildi ve elektronik sigara resmen yasaklandı.

Elektronik sigara tartışmaları geçenlerde San Francisco’da başlamış ve mahkeme kararıyla elektronik sigaralara dair yasaklama yapılacağı gündeme gelmişti. İşte bu yasak kısa süre önce resmen kabul edildi. Elektronik sigaranın alınması ve satılmasını engelleyen yasanın oy birliği ile kabul edilmesinin ardından, elektronik sigarayı yasaklayan ilk şehir San Francisco oldu. Bu yasağı desteklediğini belirten belediye başkanı London Breed’in yasayı incelemesi için 10 günü var. Başkan tarafından kesinlikle onaylanacağı belirtilen bu yasanın, 7 ay içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. Konuya dair yetkili mercilerin sağlık incelemeleri raporu yayınlanana kadar da yürürlükte kalacağı açıklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektronik sigara diğer şehirlerde de yasaklanabilir

Şüphesiz bu elektronik sigaranın üreticileri için hiç de iyi bir karar değil. Zira elektronik sigaranın sağlığa zararlı etkileri ortaya çıkarsa domino taşı etkisi gösterebilir. Eğer böyle olursa bu durum elektronik sigaranın yasak olmadığı şehirlerde de yasaklanmasının yolunu açabilir. Ülkenin en büyük elektronik sigara tedarikçisi Juul ise verilen bu karara en çok itiraz edenler arasında yer alıyor. Hükümetin, halk sağlığı adı altında siyaset yaptığını iddia eden şirket, konuya dair kampanyalar yürütüyor. Şirket elektronik sigaranın toptan yasaklanmasından ziyade yetişkenlerin erişebileceği, gençlerin engelleneceği bir alternatif bulunmasını istiyor.

İlginizi çekebilir

Elektronik devreleri dikiş yöntemleriyle öğrenmek