reklamı kapat

POPÜLER

elektronik sigara

Sağlık Bakanı’ndan “elektronik sigara yasaklanıyor” açıklaması

Türkiye sigara yasaklarını genişletme konusunda kararlı adımlara devam ediyor. İşte bu konuda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan elektronik sigara tarafını da ilgilendiren önemli bir açıklama geldi.

Elektronik sigara uzun yıllardır çok ciddi tartışmaların merkezinde yer alıyor. Bazı kesimler bunların gerçek sigara kadar zararlı olduğunu, bazı kesimler ile zararsız olduğunu aktarıyor. Ancak son dönemde elektronik sigaraların normal sigaralardan daha zararlı olduğu yönündeki yorumlar artıyor. İşte bu konuda Türkiye için önemli bir açıklama yapıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kısa süre önce “Nargileyi de bir tütün ürünü aynı kapsamda ele alıyoruz. Elektronik sigara, ülkeye girişi dahil olmak üzere yasaklı hale gelecek. Üzerinde yasal düzenleme çalışması yapıyoruz. Meclise gelecek. Kapalı ve açık alan tanımı yönetmelikle yapılabilecek bir düzenleme, ama kanunla yapılabilecek birkaç düzenlememiz de olacak. Elektronik sigaranın yasaklanması gibi” ifadelerini kullandı. Burada sürecin tam olarak nasıl olacağı konusunda bir detay verilmiyor ancak kullanıma kadar varan bir yasak kapıda gibi görünüyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ayrıca genel olarak normal sigarayla ilgili yeni bir çalışma olduğunu da belirterek, “Kapalı alan tanımını şekillendiriyoruz. En iyi alanların sigara içenlere ayrıldığını, sigara içmeyenlere daha geride alanların verildiğini biliyoruz. İstismar edildiğini görüyoruz. Bununla ilgili bir düzenleme ve yeni bir tanımlama geliyor. Yarı açık ve kapalı alan istismar ediliyor. Yarı açılır-kapanır sistemi de kapalı tanımlayan ama açık alanı da nasıl bir alan olması gerektiğini netleştiren bir yaklaşım olacak. Ayrıca vatandaşın da katılımını sağlamak üzere, fahri sigara denetçiliğini getiriyoruz. Ceza kesip-kesemeyecekleri üzerinde çalışıyoruz. Cezalar dahil olmak üzere detaylı çalışıyoruz.” cümlelerini kurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektronik sigara konusunda başka ülkelerde de yasaklar gündeme geliyor

Kısa süre önce ABD’de bir adım atan Trump yönetimi, akciğer hastalıkları ile bağlantılı aromalı elektronik sigaraların satışını ABD sınırları içerisinde yasaklamayı planladıklarını açıklamıştı. Başkan konu hakkında “Ülkemizde bir sorunumuz var. Bu yeni bir sorun. Bu, birkaç yıl önce kimsenin gerçekten çok fazla düşünmediği bir sorun” cümlelerini kurmuştu. Elektronik sigaraların özellikle çocukların sağlığını tehdit ettiğini belirten başkan, bu konuda çok ciddi görünüyor. FDA tarafından konu hakkında çalışmaların yapıldığı da belirtilirken, standart elektronik sigalar üstünde de yeni denetimlerin olacağı aktarılıyor.

İlginizi Çekebilir

GoPro’dan yeni aksiyon kameraları