reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Akıllı çakmak Quitbit, sigarayı bırakmaya yardımcı oluyor [Video]

Can çıkar huy çıkmaz diye boşuna dememişler, alışkanlıklardan kurtulmak gerçekten de zor. Bazılarımız sigara içmek gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmak için irademize güvenmeyi tercih etsek de, başımızda sürekli hesap vereceğimiz birilerinin bulunması bazılarımızı daha iyi motive edebilir. İlk bakışta sıradan bir Zippo çakmağa benzeyen Quitbit, sigarayı bırakmak isteyen tiryakilerin başına ekşiyen akıllı bir çakmak.

Advertisement


Kickstarter kampanyasıyla fon toplamaya başlayan Quitbit, Ata Ghofrani ve Kuji Nakano tasarımı. Piyasadaki uygulamaların kullanıcıları davranışlarından sorumlu tutmadığını fark eden ikili, kişiyi hesap vermeye itmek için öncelikle davranışlarının izlenmesi gerektiğini düşünmüş. Günde kaç defa ve hangi aralıklarla sigara içtiğinizi takip eden Quitbit’e eşlik eden telefon uygulaması verilerin zaman içinde izlenerek hedefler belirlenmesini ve sigara bırakma yolculuğunda yakalanan ufak başarıların başkalarıyla paylaşılmasını da sağlıyor. Üstelik Quitbit’e özel ayar yaparak örneğin günde 4 defadan fazla çalışmamasını sağlayabilirsiniz, böylece günde 4’ten fazla sigara içemiyorsunuz.


Elektronik sigarayla dahi çalışabilen Quitbit, iradenizin zayıfladığı anlarda ihtiyacınız olan desteği sağlayabilecek bir araç gibi görünüyor. Tam her şeyi boş verecekken elinize tutuşturduğunuz sigaranın yanmaması veya uygulamada 10 gündür gayet iradeli davrandığınızı ve şimdi her şeyi çöpe atmaya değmeyeceğini görmek insanı çılgınlık anlarında kurtarabilir.

Kullanıcılara aralık itibarıyla ulaştırılması planlanan Quitbit’i Kickstarter sayfası üzerinden 69 dolardan başlayan fiyatlarla sipariş edebilirsiniz.

VİDEO