reklamı kapat

POPÜLER

Mazda MX-5

Hibrit mi? Elektrikli mi? Mazda MX-5 geleceği için kazan kaynamaya başladı

Markasıyla özdeşleşen birkaç modelden birisi olan Mazda MX-5, geleceği taşınma sürecinde beklenen dönüşümünü belli noktalar üzerinden gerçekleştirecek.

2019 itibarıyla asfalta çıkışının 30. yılını kutlayan Mazda MX-5, bugün artık ikon olarak nitelendirebileceğimiz otomobiller arasında. Fiat ile yapılan ortaklık ile 124 Spider‘ın dönüşü için de altyapı oluşturan bu önemli otomobilin geleceği her şu an her modelde olduğu gibi düşündürüdü. Tabi ki bu “düşündürücü” kısmını oluşturan temel sebep sektörün içerisinde olduğu elektrik dönüşümünden başkası değil. Genel olarak bakıldığında ebatları ve tasarım karakteri gereği bu dönüşüme fazlasıyla yatkın olan MX-5 ile ilgili marka içerisinde kazanın kaynamaya başladığını artık söyleyebiliriz. Konuyla ilgili Autocar‘a açıklamalarda bulunan AR-GE departman başkası Ichiro Hirose, genel karakteri bozmadan bir değişime gitmek istediklerini ifade ediyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mazda MX-5 için temel prensipler değişmeyecek

Açıklamalarında MX-5’in geliştirilmesi konusunda adım atmayı düşündüklerinin altını çizen Hirose, bu noktada elektrik ünitesinden güç alınabileceğini de dile getiriyor. Hirose; “Hafiflik ve kompakt boyutlar MX-5 için olmazsa olmaz noktalar arasında. Biz bu noktada elektrik ünitesinden faydalansak dahi aracın hafifliğinden taviz vermeden bunun gerçekleşmesine özen göstereceğiz.” ifadeleriyle aslında kırmızı çizgilerinin neler olduğunu çok net bir şekilde gösteriyor. Markanın tasarım müdürü Ikuo Maeda da, kullanıcıların sürüşünden keyif alacaklar spor otomobillere olan bakış açısının değiştiğini söyleyerek MX-5 için güncel gereklilikler üzerinden doğru adımlar atılması için çalıştıklarını söylüyor. Kendi içerisinde rotary motoru elektrik ünitesinin birlikteliğinde kullanacak olan Mazda’nın bunu MX-5 formülü ile birleştirip birleştirmeyeceği de merak konusu.

İlginizi çekebilir

Mazda MX-30