reklamı kapat

POPÜLER

hidrojen yolcu treni

Hidrojen temelli yolcu treni “Flirt H2”, mesafe konusunda bir Guinness Dünya Rekoru kırdı [Video]

İsviçreli Stadler Rail tarafından hazırlanan hidrojen temelli yolcu treni, mesafe konusunda bir Guinness Dünya Rekoru kırdı.

Stadler Rail imzalı bu yukarıda gördüğünüz Flirt H2 isimli hidrojen yakıt hücreli yolcu treni, tek tank ile neredeyse iki gün boyunca aralıksız olarak 2.803 km yol yaptı (Test alanında) ve bu sayede bir Guinness Dünya Rekoru kırdı. Hidrojen kullanarak elektrikli altyapısına güç veren ve bu sayede uzun mesafeli temiz yolculukların geleceğini gözler önüne seren yukarıdaki videoda izleyebileceğiniz tren, aktarıldığı kadarıyla ilk olarak InnoTrans 2022 kapsamında Almanya merkezli olarak görücüye çıkarılmıştı. Rekor kırılan versiyon için ayrıntılı teknik detaylar verilmiyor ancak modelin normalde maksimum 127 km/s hıza çıkabildiği açıklanıyor. Hidrojen trenleri için önemli siparişler alan Stadler Rail, artık alanın en önemli isimleri arasında yer alıyor. Hidrojen konusunda elbette başka çalışmalar da yapılıyor ancak otomobil tarafında işler tam olarak istenildiği gibi gitmiyor. Otomobil sektörünün geleceğinde tamamen elektrikli araçlar ile beraber hidrojen temelli araçlar da yer alıyor ancak hidrojen konusunda ilerleme umut edilen seviyede yer almıyor, hatta süreci geriye iten adımlar da oluyor. Örneğin geçtiğimiz ay Shell firmasının ABD Kaliforniya’daki tüm hidrojen istasyonlarını kapatacağı açıklandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burada toplam yedi farklı istasyonu kapatma kararı alan firma, buna neden olarak hidrojen tedariğindeki zorlukları ve diğer dış piyasa faktörlerini gösterdi. İşletmenin hidrojeni depolama ve uygun şekilde kullanılabilir halde tutmak adına yüksek maliyet yarattığı bilinen hidrojen istasyonları, halen çok ama çok az kişiyi ilgilendiriyor çünkü yollarda (ABD pazarında da) az sayıda hidrojenli otomobil yer alıyor.

Hidrojenli yolcu treni yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X

İLGİLİ HABERLER