reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Holografik telefonlar 2015’te cebimizde!

Firmalar akıllı telefon serilerine durmadan yeni ürünler ekleyedursun, biz kullanıcılara artık bıkkınlık gelmiş durumda. Yeni modellerin zaten çok kısa süre önce çıkmış olan eski modellere kıyasla pek de yeni bir özellik sunamaması, performans değerlerinde sadece marjinal farklar görülmesi kullanıcıların tüm heyecanını tüketmekle kalmadı, üstüne bezgin ve kızgın bir kitle yaratmaya başladı. Ancak yeni nesil SSL tabanlı LCD teknolojilerinde uzmanlaşan Ostendo firmasının The Wall Street Journal‘a yaptığı açıklama doğruysa, yeni akıllı telefonlar 2015 itibarıyla büyük bir değişim geçirecek.

Advertisement

ostendo
Önümüzdeki yılın sonuna kadar eski telefonunuzla idare edebilirseniz, ciddi anlamda sınıf atlamış bir telefona geçme ihtimaliniz var. Ostendo’nun açıklamasına göre, ekran teknolojisinde kaydedilen gelişmeler sayesinde havaya üç boyutlu hologram yansıtan akıllı telefonların üretimine çok yakında başlanabilecek. Küçük bir draje boyutunda olan ve 5.000ppi piksel yoğunluğuna sahip projektörler; bir milyon piksellik alanda görüntüyü oluşturan ışınların renk, parlaklık ve açı ayarlarını tek tek yapabilecek kadar güçlü hale gelmişken tek bir yonga dahi yeterli gücü sağlıyor. Ancak firma işi şansa bırakmayıp toplam altı yonga kullanmış; böylece çok daha karmaşık ve ayrıntılı görüntülerin yansıtılmasına imkan vermiş.

ostendo
The Wall Street Journal’a tanıtım amaçlı gösterim yapan Ostendo, havada dönen bir zarı hologram olarak yansıtmış. Tanıtıma katılanlar, görüntünün hangi açıdan bakılırsa bakılsın bozulmaya uğramadığını belirtiyor.

Hologram teknolojisi aslında daha yolun çok başında; dolayısıyla 2015 yazında piyasaya sürülmek için üretilen ilk yongalar sadece iki boyutlu video gösterebilecek. Ancak Ostendo kurucusu Hussein S. El-Ghoroury’nin açıklamasına göre, gerçek nesne görüntüsüne çok yakın üç boyutlu gösterim yapabilen modeller de çok gecikmeden 2015 sonunda piyasada olacak. Firmanın bundan sonraki hedefi ise bu projektörleri TV, akıllı saat ve holografik masa gibi farklı ürünlere entegre etmek.

Haberde kullanılan telefon görseli temsilidir.