reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Türkiye

Honda da Tesla şarj standardını benimseyeceğini duyurdu

Japonya merkezli dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Honda, birçok rakibi gibi gelecek araçlarında Tesla şarj standardını benimseyecek.

Kaçıranlar için önümüzdeki yılın başlarından itibaren Ford elektrikli araç sahipleri, BlueOval Şarj Ağı’nın bir parçası olan 10.000’den fazla DC hızlı şarj cihazına ek olarak ABD ve Kanada genelinde 12.000’den fazla Tesla Supercharger’a erişim sağlayabilecek. Bu çok güzel gelişme için Tesla ile ortaklık kurduklarını duyuran Ford, süreç kapsamında araçlarına Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) olarak da bilinen Tesla Supercharger’lara uygun şarj portunu eklemeye başlayacak. Bu adımıyla elektrikli araçlarının satışını artırmayı hedefleyen ve burada doğru bir yolu seçen Ford, attığı adımla birçok firmaya örnek de olmuştu. Ford sonrasında Tesla’nın şarj standardına farklı zamanlarda destek vereceğini söyleyen GM, Rivian, Volvo, Polestar, Nissan, Mercedes-Benz ve Fisker gibi büyük isimler oldu. İşte bunlar arasına bugün itibarıyla Honda da dahil oldu. Bugün ABD merkezli olarak resmi bir açıklama yapan firma, Tesla’nın Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) şarj portunu 2025 sonrasında ABD’de satılacak elektrikli otomobil modellerine koyacağını duyurdu. Şirketin 2025 yılından önce Amerika’da piyasaya süreceği ve Kombine Şarj Sistemi (CCS) portu ile donatılacak elektrikli araç modelleri ise bir şarj adaptörü üzerinden NACS desteği kazanacak. Honda kısa süre önce ABD merkezli güvenilir ve geniş çaplı bir şarj altyapısı oluşturmak amacıyla bir araya gelen yedi otomobil üreticisinden (BMW Group, General Motors, Honda, Hyundai, Kia, Mercedes-Benz Group, Stellantis NV) birisi olmuştu.

Tesla ve Honda adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition tanıtıldı