reklamı kapat

POPÜLER

Honda’nın hidrojenli aracı FCX Clarity, Avrupa yollarında

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında Amerika’da, kasım ayında ise Japonya’da satışına başlanan Honda’nın hidrojenle çalışan aracı FCX Clarity, Avrupa yollarına da çıkmak istiyor. Honda, bunun için Ar-Ge tesislerinin bulunduğu Almanya’nın Offenback kentinde test çalışmalarına başladı. Elbette FCX Clarity’in Avrupa’ya gelişi bölgedeki birkaç yıllık Ar-Ge projesinin başlangıcını işaret ediyor. İlk olarak Frankfurt asfaltlarını arşınlayan iki adet FCX Clarity; Avrupa trafiğinde değerlendirilecek, sürüş ve hava koşullarına göre çeşitli bilgiler toplanacak. Bu bilgiler doğrultusunda üzerinde çeşitli modifikasyonlara gidilecek olan FCX Clarity, böylece Avrupa için hidrojen altyapı çalışmalarının da temelini oluşturmuş olacak. Üstün teknolojiye sahip olan FCX Clarity, bir hidrojen yakıt hücresine ve elektrik motoruna sahip. Egzosundan yalnızca su buharı çıkartan FCX Clarity, böylece çevreye zarar vermiyor.
honda-2
honda-4
FCX Clarity ismini nasıl aldı?
Geleceğin sorunlarına net bir çözüm sağlayacağı ve toplumun sürdürülebilir bir mobiliteye ulaşmasına yardımcı olacağından dolayı Honda ‘saflık’ ve ‘berraklık’ anlamı taşıyan bu ismi yeni otomobili için seçti.

FCX Clarity nasıl  çalışıyor?
FCX Clarity’de, otomobilin elektrik tahrikli motoru için Honda yakıt hücresinin yanı sıra tekli bir hidrojen deposu bulunuyor. Yakıt hücresi, aracın ana güç kaynağı olarak işlev görüyor. Hidrojen, yakıt hücresinde havadan alınan oksijen ile birleşiyor. Bu reaksiyonun sonucu olarak elde edilen enerji, aracın hareket etmesi için gerekli elektrik enerjisine dönüşüyor. Ayrıca aracın frenlenmesi ve yavaşlatılması sırasında elde edilen kinetik enerjiden (rejeneratif enerji olarak bilinmektedir) ek güç üretiliyor. Bu güç lityum iyon pilden elde edilen fazla enerji ile birlikte depolanıyor ve gerektiğinde yakıt hücresine destek sağlamak amacıyla kullanılıyor. FCX Clarity’nin tek emisyonu sudur.

FCX Clarity tasarımı
Yakıt hücreli otomobilden çok daha fazlası olan FCX Clarity, Honda’nın geleceğin otomobil tasarımı ve klasik güç aktarım teknolojilerinden özgürleşmiş  performans konusundaki vizyonunu yansıtıyor. FCX Clarity’nin dört kapılı sedan platformu kısa burunlu bir gövdeye, dört kişiyi ve valizlerini kolayca alabilecek geniş bir kabini bulunuyor. Elektrik motoru, yakıt hücresi, pil takımı ve hidrojen deposu da dahil olmak üzere temel güç aktarım ekipmanları daha kompakt bir halde sunuluyor. Otomobilin alanı da rahatlığı ve genel performansını optimum seviyeye taşıyor.


TEKNİK ÖZELLİKLER

  • Maksimum Hız: 160 km/h
  • Menzil: 458 km
  • Çekiş: Ön
  • Yolcu Sayısı: 4
  • Aks Mesafesi: 2800 mm
  • Tekerlek İzi Ön / Arka: 1580 / 1595
  • Boyutlar: 4845 (U) x 1845 (G) x 1470 (Y) mm
  • Ağırlık: 1625 kilogram