reklamı kapat

POPÜLER

HP Envy 17 3D incelemesi

HP Envy 17 3D, tüm dikkatleri üzerine çeken ekranıyla, test merkezimizde arz-ı endam etti bu ay. Tasarım detaylarından performansına, bağlantı özelliklerinden kendine özel yazılımlarına kadar uzunca bir incelemeye tabi tuttuğumuz Envy 17’yi, bu sefer son söyleyeceğimizi başta söyleyelim, biz oldukça beğendik.

LAZERLE İŞLENMİŞ GÖVDE
Cihazın sol yanında USB 3.0 portu, HDMI, Ethernet, eSATA girişleri var. Sağ yanında ise iki adet USB 2.0 girişi bulunuyor. Ön tarafta Beats Audio hoparlörleri iki yana konumlandırılmış. Klavye alanı oldukça sade tasarlanmış; ekstra herhangi bir tuşa yer verilmemiş. Ayrık tuş takımı kullanılan klavye, arkadan aydınlatmalı. Numerik tuş takımına bile yer verilmesine rağmen sıkışık durmuyor ve kullanırken de rahatsız etmiyor. Oldukça ferah ve kullanıcı dostu bir yapıya sahip. Touchpad’in etrafında bulunan, klavye tuşlarının altında kalan boşluk, cihazın dış yüzeyi gibi kabartmalı süslemelere sahip ve şık görünümü tamamlıyor. Pili takıldığı zaman bilgisayar masanızın üzerinde hafif eğimli duruyor çünkü bataryası dizüstü bilgisayarın alt tarafında çıkıntı yapıyor. Dolayısıyla kucağınıza koyarak oturmak bir süre sonra sizi rahatsız edebilir. Zaten 17 inçlik ekran boyutuyla, Envy 17, mobil kullanımdan ziyade masaüstü kullanım için daha uygun gibi duruyor. Daha çok oyun oynamak ve film izlemek için ideal diyebiliriz.

3D İÇERİKLER
Envy’nin ekranı olağanüstü kalitede. 17.3 inç büyüklüğündeki Ultra BrightView ekran 3D destekli olduğu için bu kadar parlak ve göz alıcı olmasından başka türlüsü düşünülemezdi zaten. Full HD videolar izlerken ekran performansını gayet başarılı bulduğumuz Envy, aynı başarıyı 3D içeriklerde de gösteriyor. Kutu içeriğine bir adet 3D Active Shutter gözlüğün de dahil olması Envy için büyük bir avantaj. ATI Mobility Radeon HD5850 ekran kartı kullanan cihazda 1 GB DDR5 ayrılmış olmak üzere 3835 MB’a kadar, toplam grafik belleği bulunuyor. Bu da zorlu grafiklere sahip oyunlarda ve hızlı akan sahneler içeren filmlerde konsantrasyon bozacak herhangi bir duraksama yaşanmayacağının garantisi. Tasarım anlamında aşırılıktan kaçınan HP, donanım tarafında aynı yolu izlememiş. Envy’nin bizim test ettiğimiz versiyonu Intel i5 M580 işlemci, 6 GB RAM, 1 TB sabit diskten oluşan bir konfigürasyona sahipti. Cihazın 2 TB’a kadar depolama alanı sunan versiyonları da mevcut.

BİR HP KLASİĞİ
Envy’nin iddialı olduğu diğer bir konu da dizüstü bilgisayarların ortak problemi olan hoparlör konusu. Envy’nin Beats Audio hoparlörleri, elbette stüdyo kalitesinde ses sağlamıyor ancak bir dizüstü bilgisayardan ne beklediğinizle bağlantılı olarak sizi ses çıkış gücüyle tatmin edebilecek kapasitede. Ekolayzır ayarlarıyla da ses çıkışını kişiselleştirmenizi saplayan Beats Audio, dengesiz ses çıkışı sağlayan standart laptop hoparlörleriyle kıyaslandığında çok daha dinlenilir nitelikte olduğunu ispat ediyor. Yine de Marshall amplifikatör kalitesi beklememeniz gerekiyor. Bir zamanlar HP için bir klasikti; son zamanlarda ise bertaraf edildiğine şahit olmuştuk. Ancak o problem ne yazık ki Envy’de tekrar karşımıza çıkıyor ve hızıyla performansını test etmek için çalıştırdığımız programların ardından görüyoruz ki cihaz fazlasıyla ısınmış. Pilinin sahip olduğu form yüzünden kucağınızda Envy’yle çalışmanızın zor olduğunu önceden belirtmiştik. Normalin üzerinde ısı yaydığı için de dizinizin üzerine koyup da Envy’yle rahatsız olmadan çalışmak pek de mümkün görünmüyor. Ancak Envy 17.3 inçlik ekran boyutuyla mobil kullanıcılardan ziyade oyun, film, grafik çalışmaları gibi multimedya içeriklerin kullanımı için tasarlanmış bir cihaz. Kullanım alanının bu olduğunu tekrar etmekte fayda var.

FONKSİYONEL YAZILIMLAR
Envy, fotoğraf ve video görüntüleme, DVD oynatma ve müzik dinleme için özelleştirilmiş HP’ye ait MediaSmart programlarını kullanıyor. Webcam’iyle de düşük ışıkta bile iyi bir çekim kalitesi sunması hedeflenmiş. HP’nin düşük ışık HD web kamerası olarak adlandırdığı bu kamera, video sohbetlerinizde size eşlik ederek görüntü kalitesini artıracak. Kamera, çeşitli animasyonlarla zenginleştirilebilir videolar çekmenize de olanak veriyor ve eğlenceli vakit geçirmenizi sağlıyor. İncelememizin sonunda Envy 17’nin karnesinde yıldızlı pekiyiler kadar fazla ısınma sorunu gibi kırık notlar da dikkat çekiyor. Özetle, dikkat çekici şekilde şık bir görünüme sahip olan cihazın kullanılan malzemesinin kalitesini de göz önünde bulundurduğumuz zaman sağlam yapısına ve kabartmalı desenli şık dış kaplamasına on üzerinden on veriyoruz. Güçlü konfigürasyonuyla oyun oynamaktan hoşlananları ve profesyonel olarak tasarım işleriyle uğraşanları da memnun edeceğini düşünüyoruz.

► Detaylar sayfa 2‘de

YORUMLAR