reklamı kapat

POPÜLER

HP Envy 14 Beats Edition incelemesi

Geçtiğimiz aylarda HP’nin Envy 17 3D diz üstü bilgisayarını incelemiş ve bu sayfalarda yer vermiştik. HP, o seride Beats Audio hoparlörlere yer vermişti. Ses üretimi konusunda bir dizüstü bilgisayardan öteye geçmeyi başarmıştı HP bu sayede. İşte muhtemelen ne olduysa o dönemlerde oldu ve HP, Beats Audio ile daha uzun boylu bir çalışmaya girmeye karar verdi. Eski Envy kasasına yeni rötuşlar yapıldı; farklı detaylar ve biraz makyajla HP Envy Beats Edition son halini aldı.

TASARIM DETAYLARI
Sade görünümüne rağmen zengin detaylara sahip olan bilgisayarın bu hissi vermesindeki en önemli şey tasarımında kullanılan alaşım. Malzeme o kadar yumuşak ve pürüzsüz ki insanda sürekli bilgisayarın sağına soluna dokunma istediği hasıl oluyor. Cihazın kadifemsi alüminyum kasası kadar klavyesi ve touchpad’i de olumlu bir izlenim bırakıyor. Klavye tuşlarının yazıları kırmızı renkli. Ve alttan aydınlatmalı olan klavyenin ışıkları da kırmızı. Kesinlikle çok hoş göründüğünü söylemeliyiz. Touchpad alanı ve palmrest bölgesinde cömert davranmış olan HP, donanım olarak da üst düzey bir cihaz çıkarmış ortaya. 1366×768 piksellik çözünürlük sunan 14,5 inç ekran, HP’nin Brightview Infinity teknolojisine sahip. Sol yanda iki adet USB, kulaklık ve mikrofon girişi mevcut. Optik sürücü de sol tarafta. Sağ yanda ise bir adet eSATA ile paylaşılan USB girişi, bir mini-Display port ve Ethernet girişi bulunuyor. Beats Edition, ön tarafta iki arkada iki olmak üzere toplamda dört tane hoparlöre sahip. Cihazın kart okuyucusu da yine ön tarafta konumlandırılmış. Kapağın üzerinde büyükçe bir Beats Audio “b”si ve daha minikçe bir HP logosu var. Simsiyah cihaz üzerinde öne çıkan tek renk kırmızı.

SES GELİŞTİRME LABORATUARI
Son dönemlerin yükselen yıldızı Beats by Dr. Dre markası, kulak çevresi ve kulak içi kulaklıklarıyla ve kocaman “b” harfli logolarıyla birilerinin kulağında ya da teknoloji marketlerde sizlerin de gözüne çarpmıştır. Dr. Dre, sanatçıların ve prodüktörlerin kayıt sırasında stüdyoda sesin kusursuz olması için çok çalıştıkları halde dinleyicinin kulağındaki kulaklık yüzünden bu kayıtları dinlerken sesi aynı kalitede alamadığından şikayetçi. Pek çok kulaklığın baslarla başa çıkamadığını düşünüyor. Bu yüzden de Beats’i geliştiriyor. Dr. Dre bu işi gerçekten başarmış. Nasıl aşamalardan geçerek ses böylesine geliştirilmiş bir halde kulaklarımıza ulaşıyor bilemiyoruz. İşin teknik kısmı biraz karışık. Buna karşın kullanımı gayet açık ve net. Fonksiyon tuşu ile Beats tuşuna (ki bu klavyenin b harfine denk geliyor) beraber bastığınızda Beats Audio aktif hale geliyor. Dinlediğiniz şarkı anında değişiyor. Sanki o ana kadar akort edilmemiş bir gitar dinliyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Beats Audio, arka plandaki gürültüyü en aza indirirken, ses seviyesi yükseldiği zaman ortaya çıkan bozulmaları ve çatlamaları en alt seviyeye indiriyor. HP Envy Beats Edition’da ses, mevcut olduğu sistemin ayrı bir ünite içinde yer alması ile diğer sistemlerin dijital sinyallerinden izole oluyor. Bu yüzden bilgisayarın hoparlöründen daha güçlü sesler alabiliyoruz. Hemen sağ alttaki ikonlar arasında bulup ulaşabileceğiniz Beats Audio Settings’i açtığınızda gayet kolay anlaşılan ve ayarlanabilen bir ekolayzır ayarının sizi beklediğini göreceksiniz. Rap, rock ya da pop; ne tür müzik dinliyor olursanız olun Envy 14 Beats Edition müziği, sanatçının kaydettiği haline en yakın haliyle dinleyebilmenize olanak sağlıyor. Kesinlikle farklı bir deneyim edineceksiniz.

DR. DRE’NİN YAPTIĞI GİBİ
Bilgisayar ses yeteneklerinin haricinde de teknik anlamda çok güçlü ve zengin. Intel Core i7 işlemcisi bulunan cihaz 8 GB DDR3 belleğe sahip. ATI Mobility Radeon HD 6630 grafik kartına ek olarak oyun ve multimedya performansını yükseltmek için 1 GB’lık harici bellek, 720 GB sabit disk ve 6 saate kadar uzayan pil ömrü cihazın öne çıkan teknik özellikleri arasında yer alıyor. Tabii ki fazla yoğun bir kullanımla 3,5 saatin üzerine pek çıkamıyorsunuz. Cihaz aslına bakarsanız görece ince ancak o kadar ağır ki (2,6 kilogram) 14 inçlik ekran boyutuna rağmen pek de beraberinizde taşınacak gibi bir dizüstü değil. Pilinin ilginç bir adaptörü var. Yassı ve geniş olan adaptörünün bilgisayar tarafından gelen girişi çevrilerek kilitlenebiliyor. İyi düşünülmüş bir detay. Bir elektrik çıkışıyla iki cihazı aynı anda şarj edebiliyor. Entegre HP TrueVision HD web kamerası ile 1280×720 piksel çözünürlükte 24 fps video kaydı yapılabiliyor. Adobe Photoshop Elements 8 ve Adobe Premiere Elements 8 yazılımları HP Envy 14 Beats Edition’da yüklü olarak geliyor. Beats detaylarının ve renklerinin hakim olduğu bilgisayarda üç adet HP Beats Edition duvar kağıdı da bulunuyor. Ergonomik ve yetenekli bir dizüstü olan HP Envy 14 Beats Edition, işini iyi yapan bir müzik ve eğlence bilgisayarı. Yani Dr. Dre’nin de dediği gibi: “Beats ile insanlar sanatçıların duyduklarını duyacak ve müziği gerçekte olması gerektiği gibi dinleyebilecek: Benim yaptığım gibi.”