reklamı kapat

POPÜLER

HP Folio 13 incelemesi

Ultrabook’lar çeşitlenmeye devam ediyor; yeni markalar yarışa katıldıkça son kullanıcının daha fazla seçeneği oluyor. Asus, Acer, Lenovo ve henüz ülkemize gelmese de Toshiba’nın Ultrabook modellerinin ardından HP, 13 inç ekranlı Ultrabook’u Folio 13 ile kullanıcılarla buluşuyor. Üstelik de Intel’in kıymetli konseptinin içini gerektiği gibi doldurarak. HP Folio 13, yurt dışında 899 dolar fiyat etiketiyle satılıyor. En düşük konfigürasyonunda bile 128 GB SSD hafıza mevcut. Yani bu fiyata sunduğu (birazdan anlatacağımız) özellikleriyle HP, muhtemelen Intel’den beş yıldızlı pekiyiyi almıştır.

NEDEN HP
HP Folio 13 de piyasadaki diğer pek çok Ultrabook’la benzer donanıma sahip. Yalnız dikkatli bakıldığında öne çıkan birtakım detaylar göze çarpıyor. Hızlı açılma ve uykudan uyanma özelliğine sahip olması gereken bir konsept olarak Ultrabook’ların SSD’li olanları makbul. Hibrit ya da opsiyonel değil, HP, Folio 13’ü 128 GB SSD ile sunuyor. 13 inçlik ekranın çözünürlüğü ise pek makbul değil; 1366×768 piksel değeriyle ekran çözünürlüğü diğer modellere oranla fark yaratmıyor. Bunun yanında klavyesi ve touchpad’inin rahatlığı yanında rakiplerinin esamesi okunmuyor. Hassas touchpad’in sol üst köşesinde minik bir dikdörtgen göze çarpıyor. Bu alan çift tıklamayla touchpad’i devre dışı bırakıyor ya da tam tersi işlev görüyor. Yani touchpad’i kullanıma kapatmak için klavye üzerinde fonksiyon tuşları kombinasyonuyla uğraşmak zorunda değilsiniz. Klavye tuşları parmağınıza yanlışlıkla çarptığınızda basılamayacak kadar sert ama yazı yazarken sizi son derece konforlu hissettirecek kadar yumuşak. Tuşlara basarken kalite farkını net olarak anlayabiliyorsunuz. HP mühendisleri, insanların bilgisayar başındayken klavye tuşlarının en üst sırasında yer alan F tuşlarını ne sıklıkla kullandığını sorgulamış olsa gerek bu tuşların yerine daha sık kullanılan bazı kısayol tuşlarını koymuş. Ses açma-kısma, Wi-Fi, ekran parlaklığı, medya oynatıcı kontrollerine Fn kombinasyonu yapmadan ulaşılabiliyor. Bu kısayollardan biri de klavyenin aydınlatmasını açıyor. Evet, Folio 13’ün ergonomik ve kolay kullanışlı klavyesinin bir de arka aydınlatması var. Işık yoğunluğunu ortama göre ayarlayamıyor ya da kendi kendine aktif hale gelmiyor fakat Ultrabook’ların genelinde karşımıza çıkmayan bu yararlı özelliği Folio 13’te görmek hoşumuza gitti.

TECRÜBEYLE SABİT
HP Folio 13’ün sol yanında Ethernet, HDMI, USB 3.0 ve kart okuyucu için girişler bulunuyor. Sağda da USB 2.0, 3,5 mm kulaklık girişi bulunuyor. Yeni satın alacağınız Ultrabook’u kullanacağınız süre boyunca Ethernet girişine ihtiyaç duyacağınızı düşünüyorsanız HP’nin Ultrabook’unu almak zorundasınız demektir. Bu özelliği, Ultrabook modelinde, Toshiba’nın haricinde yalnızca HP sunuyor. HP’nin albenisi de bu tip detaylarında gizli. Bilgisayar genel olarak ne çok şık ne de çok rüküş. Ucuz görünümlü plastik malzemeyle kaplı olmadığı gibi tasarımına farklı hava katan çok muhteşem bir ayrıntı da mevcut değil. Çok sıradan görünen ama aslında kullanıcısının rahatını düşünen bir cihaz. Sunduğu donanım rekabete katılan modellerle hemen hemen aynı. Fakat HP’nin bu işteki tecrübesi, Folio 13’ü piyasada yer alan diğer Ultrabook’lara yeğ tutmanızın sebebi olacaktır. HP Folio 13’ün klavye ve touchpad’inin etrafında kalan alan, cihazın kapağının dışıyla aynı kaplamaya sahip. Alüminyum alaşımlı kapak kullanımı bilgisayarın altında yerini plastiğe bırakıyor. Izgaralar kendine cihazın arka tarafında yer bulmuş. Genel olarak sessiz çalışan Folio 13, özel bir soğutma sistemine sahip. Daha doğrusu bu bir HP yazılımı; sistemin altı ısınmaya başladığı zaman devreye giren CoolSense, cihazı soğutmak için çalışmaya başlıyor. Çok verimli çalıştığını söyleyemiyoruz maalesef. Cihaz kucağınızda uzun süre tutabileceğiniz kadar serin kalamıyor.

UZUN ÖMÜRLÜ
Intel Core i5 işlemcili Folio 13’ün 4 GB’lık RAM’i ve 128 GB’lık SSD hafızası bulunuyor. Samsung’un ürünü olan bu katı hal diski sayesinde bilgisayar 30 saniyede açılıp 5 saniyede uykudan uyanabiliyor. Günlük işler için fazlasıyla yeterli olan işlemcinin yanında Folio 13’te, HD video izlemekten öteye gitmeyeceğiniz bir bilgisayar için yeterli seviyede olan standart bir entegre ekran kartı bulunuyor. 13,3 inçlik ekranın görüntü performansı hiç fena değil. Ekranın tek sorunu görüş açısının çok sınırlı olması. Yerinizden biraz hareket etmeniz durumunda bile görüntü renkleri tersine dönüyor ve ekranı görememeye başlıyorsunuz. Gelelim seyahati çok seven kullanıcıların en çok ilgileneceği noktaya: Pil ömrü yönünden HP Folio 13 çok ileri bir seviyede yer alıyor. Firma pil ömrünü 9 saat olarak açıklamıştı ancak bu süreyi tamamlamak için boş boş oturmanız gerek. Ama HP bu konuda gerçekten iddialı; normal kullanımda pilini bitirmeniz uzun sürecektir. Follio 13, bizim batarya konusunda en çok memnun kaldığımız bilgisayarlardan biri oldu. HP Folio 13, farklı bir tasarıma sahip değil; hayret verici derecede ince ve hafif de değil ama HP’nin “bilgisayar üretimi”ndeki derin mirası ve tecrübesi, ayrıntılarda kendini hissettiriyor.

YORUMLAR