reklamı kapat

POPÜLER

HP Pavilion DV5-1005et

 - Güncelleme: 15 Aralık 2008 01:40UZAY ÜSSÜ GİBİ
Her zamanki Pavilion şıklığında tasarlanan DV5-1005et, önceki sürümlerden farklı olarak üst bölümü piyano siyahı klavyesi ise tamamen parlak metalden tasarlanmış. İnce şerit menteşeyle kasaya tutturulan ekranın arka yüzü ilk bakışta her ne kadar siyah gibi görünse de, dikkatli bakıldığında parlak kaplama üzerinde yatay ve dikey ince çizgilerle süslendiği fark ediliyor. Arka bölümde yer alan HP logosu da rakip ürünlerde olduğu gibi beyaz ışıkla aydınlatılmış. Bilgisayar çalıştığı andan itibaren parlak yüzeyine eklenen dukanmatik tuş takımının ışıltısıyla uzay mekiği kullanıyormuş hissine kapılacağınız kesin. Aynı ışıklar ürünün sağ ve sol bölümünde bazı port girişlerinde de mevcut. 15.4 inç büyüklüğünde ekrana yer verilen ürün, tasarımda kullanılan malzemesiyle rakiplerine göre biraz daha kalın ve ağır. Fakat HP’nin dizüstüne koyduğu zengin özellikli bilgisayarda tüm isteklerin karşılandığı düşünülürse, bu durum göz ardı edilecektir. DV5-1005et’yi diğer kardeşlerinden ayıran tasarımsal yenilik bazı tuşlarda kullanılan aydınlatma. Klavye ve üst bölümü tamamen kaplayan hoparlörün üzerine yerleştirilen dokunmatik multimedya menüdeki tuşların ışıltısı göz kamaştırıyor. Ses açma-kapama dahil 8 dokunmatik tuş takımına yer verilen bu bölümdeki değişiklik, dokunmatik kablosuz ağ tuşu. Açıldığında mavi, kapalı olduğunda turuncu yanan bu tuş iyi düşünülmüş. Gece kullanımını büyük ölçüde kolaylaştıran bu aydınlatma keşke klavyeye de daha hafif güçte uygulansaydı. DV5-1005et’de kullanılan geniş klavyenin kullanımı oldukça iyi. Tuş büyüklükleri ve aralıklar kullanımda sorun çıkarmıyor. Krom kaplama touchpad’in algılaması ve hassasiyetinde bir değişiklik yok. Hoş görünümlü olan touchpad’in kullanımı rahat, sessiz ve yumuşak tuşlara sahip. Bu bölümde tek sıkıntı yaratabilecek sorun ise, nemli ellerde kullanım zorluğu çekilmesi.

TÜM YENİLİKLERE SAHİP
Yenilikçi tasarımının ve teknik özelliklerinin yanı sıra, HP yeni oyuncağında kullanıcıların gereksinim duyduğu hemen her çıkış ve girişe yer vermeyi ihmal etmemiş. DV5-1005et’nin ön yüzünde kızılötesi alıcısının yanısıra mikrofon girişi ve 2 adet kulaklık çıkışı mevcut. Ürünün curcuna yaşanan yerleri ise sağ ve sol bölümleri. Sol bölümde Express Card 45, kart okuyucunun (SD, MS ‘Pro’ MMC, xD) yanısıra FireWire400, USB, eSata, HDMI, LAN, dock bağlantı girişi ve VGA çıkışına mevcut. Sağ bölümde ise çift katman desteğine sahip Lightscribe Super Multi DVD optik sürücü, 2 adet USB, Kensington kilidi ve güç girişine yer verilmiş. DV5-1005et’nin arka bölümü ise, son dönemde dizüstü bilgisayarlarda görmeye alıştığımız sadelik söz konusu. Hiçbir giriş ve çıkışa yer verilmemiş.

TELEVİZYONU ARATMIYOR
Her ne kadar büyük bir ekrana sahip olmasa da DV5-1005et’nin 15.4 inç büyüklüğündeki WXGA High Definition BrightView 1280×800 piksel geniş ekranını kullanmaktan büyük keyif aldık. Düz ve parlak ekran zengin renk üretmesinin yanı sıra, keskinlik ve aydınlatma konusunda da çok başarılı. İş, oyun ve internetin yanı sıra ürünle birlikte film izlemek de keyifli. Altec Lansing stereo hoparlörlerin sağladığı ses çıkışıyla, bu keyif ikiye katlanıyor. Müziklerde kullanıcıların beklediği bas ve tiz seslerini büyük ölçüde sağlıyor. Ürünü performans olarak ele aldığımızda, AMD Turion X2 Ultra 2.2 GHz işlemciye yer verilen bilgisayarın farklı işlemci seçenekleri mevcut. 3 GB bellek ve 250 GB SATA 5400 rpm sabit diskle donatılan DV5-1005et’de, ATI Mobility Radeon HD 3450 ekran kartına yer verilmiş. Pil konusunda tercihini standart seviyede kullanan HP, kullanıcılara minimum 1.5 saat pil ömrü sağlıyor. Güç tasarruflu kullanımda ise ortalama 2-2.5 saat dayanan pil ömrü, gün içinde mobil çalışan kullanıcılar ve oyun tutkunları için yeterli gelmeyeceği için güç adaptörünü yanınızdan eksik etmemeye özen gösterin.

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Pürüzsüz modern tasarım, dokunmatik multimedya kontrol, ekran, hoparlör, port çıkışları

EKSİLER
Nemli ellerle touchpad kullanımı zor, iz bırakan kasa, pil süresi yeterli değil

SONUÇ
Satın alacağınız dizüstü bilgisayarında tercih nedenlerinde tasarım ön plandaysa, DV5-1005et tam size göre. Pil performansı da daha iyi olsaydı, başından saatlece kalkmayacağınızın garantisini verebilirdik

TEKNİK ÖZELLİKLER

Model
HP Pavilion DV5-1005et

İşlemci
AMD Turion X2 ZM-82, 2.2 GHz

Ekran

15.4 inç, WXGA High Definition, BrightView Widescreen (1280×800 piksel)

Grafik Kartı
ATI Mobility Radeon HD 3450

Sabit Disk
250 GB SATA (5400 rpm)

RAM
3 GB

Optik sürücü
Lightscribe Super Multi DVD Yazıcı

Arabirimler
4 USB 2.0, HDMI, eSata, VGA bağlantı noktası, RJ45 ethernet, RJ11 modem, 2 adet kulaklık çıkışı, 1 mikrofon girişi, IEEE 1394, uzaktan kumanda kızılötesi bağlantı noktası, kablo yerleştirme konnektörü

Pil ömrü
Minimum 1.5 saat, maksimum 2.5 saat

Boyutlar
35,7 x 25,9 x 3,49 cm

Ağırlık
2,65 kg