reklamı kapat

POPÜLER

Canon FS11

 - Güncelleme: 15 Aralık 2008 01:41

GELECEĞİN TARANTINOLARINA
Kullanıcıların karşısına tasarım ve kullanımda yeniliklerle çıkan Canon, FS11’de, basitliği ön planda tutmuş. Küçük ve hafif boyutlarıyla beğenimizi toplayan FS11, açıldıktan çok kısa bir süre sonra kullanılabilir hale geliyor. 16 GB dahili hafızasıyla daha da albenili hale getirilen üründe SD ya da SDHC hafıza kartları da kullanılabiliyor olması çekim özgürlüğünü maksimuma taşıyor. Uzun tatiller için biçilmiş kaftan olan FS11, en yüksek kalitede ortalama 4 saate yakın (9 Mbps) çekim yapılabiliyor. Tabi bu rakamı çekim kalitesinden biraz ödün vererek ortalama 10 saate kadar (3 Mbps) çıkarmak da mümkün. Tek elle rahatça kullanılabilen FS11’de dikkatimizi çeken ilk değişim kayıt bölümünde yaşanmış. Baş parmakla fotoğraf ya da video arasında seçim yapıp, işaret parmağıyla zoom ve diğer menülerin kullanılabilmesi olduka zaman kazandırıyor. Aynı zamanda dairesel seçicinin konumu da oldukça iyi. Vizör kullanımının neredeyse sona erdiği günümüzde Canon da yeni ürününde her ne kadar bazı kullanıcıların hoşuna gitmese de sadece 2.7 inç büyüklüğünde 123 bin piksel LCD ekrana yer vermiş. Kısa süre önce satışa sunulan diğer Canon kameralarda olduğu gibi, tüm ayar ve kontroller ekran üzerinden gerçekleşiyor. Her ne kadar joystick ve ekran altına yerleştirilen butonlar dokunmatik ekran isteğini artırsa da, kullanımda zorluk çıkarmıyor.

DAHA DA YAKINLAŞIN
37x optik, 2000x dijital, 45x gelişmiş zoom seçeneğiyle kullanıcıları kalıpların dışına çıkaran ürün, üzerinde barındırdığı DIGIC DV II görüntü işlemcisi ve görüntü dengeleyicisiyle de kaliteli görüntü almayı sağlıyor. Gece çekimleri için ürün üzerinde yer verilen LED ışık karanlık ortamlarda yaşanan odaklanma problemini büyük ölçüde gideriyor. FS11’deki büyük ekran ve güçlü flaşına rağmen şarj sorununa da çözüm bulan firma, ürün üzerinde kullandığı pille kullanıcıların minimum 110, maksimum 200 dakika çekim yapmasını sağlamış.

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Küçük, hafif, 16 GB hafıza, DIGIC DV II görüntü işlemci

EKSİLER
Menü kontrolü, LED ışık yetersiz

SONUÇ
Küçük boyutları, gelişmiş özellikleri ve modern kullanım şekliyle tüm istekleri karşılayan FS11, sinema dünyasına yeni Tarantinolar kazandıracağa benziyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Kayıt
MPEG2 formatı

Fotoğraf
1.07 MP

Optik/Dijital Zoom
37x / 2000x (45x gelişmiş zoom)

Ekran
2.7 inç 123 bin piksel LCD

Dahili flaş
Var (LED)

Dahili Mikrofon
Var

Aktarım
USB 2.0

Dahili / Harici Hafıza
16 GB Dahili / SD, SDHC

Boyutlar
58 x 60 x 124 mm

Ağırlık
310 gram

İLGİLİ HABERLER