reklamı kapat

POPÜLER

HP Spectre XT incelemesi

HP İLK ANDA İYİ İZLENİM BIRAKAN BİR MODELLE KARŞIMIZDA. YÜKTE HAFİF AMA TEKNİK ÖZELLİK ANLAMINDA GAYET DOLU OLAN SPECTRE XT, BEATS AUDIO SAYESİNDE SES KONUSUNDA DA OLDUKÇA İDDİALI

HP, geçtiğimiz mayıs ayında Çin’de düzenlediği kapsamlı etkinliğinde Ultrabook ve Sleekbook açılımı yapmıştı. O dizüstü bilgisayarları birer birer ofisimizde görmek keyfimizi yerine getirdi. HP’den bu ay gelen misafir, Spectre XT. Parlak, açık renkli alüminyum kasalı Spectre XT, 999 dolarlık ABD fiyatıyla esasında HP’nin en uygun fiyatlı Ultrabook’larından biri. 13,3 inç ekranlı, üçüncü nesil Intel Core işlemcili Spectre XT, camlı tasarımıyla insanı büyüleyen Envy 14 Spectre’nin yanında makul fiyatlı bir bilgisayar. Ama gelin görün ki o tasarımın yarattığı etkinin üçte biri bu bilgisayarda yok.

KLASİKLE KLİŞE ARASI
Klasik şekilde alüminyumdan üretilmiş, aynı renk ve aynı fırçalanmış yüzeylere sahip kasalar hakkındaki fikriniz nedir bilmiyoruz ama biz bu tekdüzelikten biraz sıkılmaya başladık. Yanlış anlamayın, şu şekilde tekrar ifade edelim: HP Spectre XT’nin en kalın yerinde 17,5 mm inceliğe sahip alüminyum kasası çok sade, çok ince ve çok şık görünüyor ancak bu tasarım işine biraz renk katmanın zamanı belki de artık gelmiştir diye düşünüyoruz. Kapağın üzeri ve bilek bölgesinde fırçalanmış alüminyum kullanımı dikkat çekerken touchpad’in çok daha yumuşak ve kaygan olduğunu görüyoruz. Neredeyse cam gibi. İki parmakla kaydırma hareketi yapabilen çoklu dokunmatik touchpad, 13 inçlik bir dizüstü bilgisayara göre yeterince geniş. Hareketlerinizi algılamada sorun yaşamıyor ve tepki vermede geç kalmıyor. Tuşsuz olarak tasarlanmış olduğu için kullanıcıya geniş bir alan kalıyor. Bağlantılarında eksik bulunmayan Spectre XT’nin sağında USB 3.0 girişi, SD kart okuyucu ve kulaklık girişi bulunuyor. Sol yanda ise yaylı bir mekanizmayla hafifçe açılarak Ethernet girişi haline gelen bir bağlantı noktası, HDMI çıkışı ve USB 2.0 girişi mevcut. Üzerinde herhangi bir emare bulunmasa da B tuşu ile Fn tuşuna birlikte bastığınızda Beats özelliği aktif hale geliyor veya devre dışı bırakılıyor. Beats destekli dört adet hoparlörü bulunan Spectre XT tabii ki müzikseverlerin tercihinde önemli bir rol oynayacak çünkü gerçekten hem kulaklıkla hem de hoparlörden müzik dinlerken insan yüksek performansı hemen fark ediyor. Arkadan aydınlatmalı klavyeye alışma sürenizin çok uzun olacağını zannetmiyoruz. Her zaman olduğu gibi tasarım departmanının tanrılarına bir kurban vermek gerekmiş ve HP ekibi aşağı yukarı ok tuşlarını seçmiş. Bu ikisi o kadar küçük ki şöyle bir bakış atmadan parmaklarınızı denk getirmeniz çok zor.