reklamı kapat

POPÜLER

HP Split 13 x2

HP Split 13 x2 incelemesi

Dizüstü bilgisayar almak yerine ekranı ayrılabilir bir tablet bilgisayar almak daha iyi bir fikir olabilir mi? HP Split 13 x2, bir anda tablete dönüşüvermesi sayesinde hem iş yeri hem de ev kullanımı için ideal bir model gibi görünüyor

HP’nin klavyesi ayrılabilir modellerini daha evvel de inceleme şansı bulmuştuk. Split x2 gibi fazla cep yakmayan başka tablet bilgisayarları da oldu. Bir dönem üst üste ENVY serisinin üst seviye modelleriyle haşır neşir olduktan sonra HP’nin daha geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden uygun fiyatlı, tablet bilgisayar formunda cihazları, Windows 8’den sonra sıklaştı. Tablet ve dizüstü bilgisayar hibriti olan ürünlerde bağlanılabilirlik, bazen sorun olabiliyor.

Split x2, klavyesi ayrı satılan bir Windows bilgisayar değil; klavyesi ayrılabilir bir tablet bilgisayar. Klavye ünitesi üzerinde bir USB 3.0, bir USB 2.0 girişi bulunuyor. SD kart girişi, HDMI çıkışı ve 3,5 mm kulaklık ve mikrofon bağlantısı da klavye üzerinde olan bağlantı seçenekleri. Split x2’yi dizüstü bilgisayar modunda kullandığınız zaman bile yetersiz gelecek bir bağlantı seçenekleri listesi… Ethernet olmaması iş seyahatlerinizi sabote edebilir.

Öte yandan iki USB girişi pek çok kullanıcı için yetersiz görünebilir. Ancak HDMI (hem de tam boyutlu bir HDMI) çıkışı, bazı eksikleri telafi ediyor. Öte yandan, tablet tarafına baktığımızda bir microSD kart okuyucu, bir 3,5 mm kulaklık/mikrofon girişi ile güç girişinden başka bir bağlantı göremiyoruz. Bu cihaz klavyesi ayrı satılan bir tablet olsaydı bağlanılabilirlik seçenekleri biraz daha fazla olabilirdi. Ancak kutu içeriğine dahil bir takıp çıkarılabilir klavyesi olduğu için seçenekler dar tutulmuş.

Eğer USB bellek üzerinden çalışmaya, video veya fotoğraf kopyalamaya ihtiyaç duyacaksanız bunu klavyeyi taktıktan sonra yapmalısınız. Klavyeyi evde bıraktığınız zamanlarda, tek başına tableti kullanırken USB bellekten içerik aktarmanız mümkün değil. Bunun yerine microSD kart kullanmanız mümkün tabii ki.