reklamı kapat

POPÜLER

Twitter

Twitter, “düzenle” seçeneği üzerinde çalışıyor

Yazım hatalarından dolayı tweet’leri yazdıktan sonra sildiğiniz mutlaka olmuştur. Twitter’da tek bir harf hatasından dolayı tüm tweet’i silip baştan yazmanın zorluğu Twitter kullanıcılarının yakından tanıdığı ve pek çok kişinin şikayetçi olduğu bir durum. The Desk‘te yayınlanan habere konu olan proje ise bu sıkıntının önüne geçebilir. Twitter’ın “düzenleme” seçeneği üzerinde çalıştığı yönünde üç farklı kaynaktan bilgi aldığını iddia eden site, planlanan düzenlemenin nasıl olacağını da anlatıyor.

“Twitter çalışanları” olarak nitelendirilen bu üç kaynağın proje hakkında söylediklerine bakılırsa kullanıcılar bir tweet attıktan sonra “düzenle” seçeneği kısa bir süreliğine alttaki seçenekler arasında yer alacak. Bu sürenin ne kadar olacağı üzerinde halen çalışıldığı belirtiliyor. “Düzenle” seçeneğini kullanarak tweet sahibi yazdıkları üzerinde “küçük değişiklikler” yapabilecek. Bu küçük değişiklikler bir-iki kelime ekleme ya da çıkarma, yazım hatalarını düzeltme gibi eylemlerle sınırlı olacak. Atılan tweet üzerinde yalnızca bir kere düzenleme yapılabilecek. Tweet’te değişiklik yapıldıktan sonra kullanıcının akışında anında değişiklik belirecek. Hem tweet sahibinin hem de tweet’i tekrar paylaşanların (Twitter’ın kendi RT özelliği kullanılarak yapılan tekrar paylaşımlarda) akışlarında tweet’in düzenlenmiş hali anında görünecek.

Twitter, kullanıcıların yazım hatasını ya da yanlış bir bilgi içeriyorsa bu hatalı bilgilendirmeyi ortadan kaldırabilmek adına düzenleme seçeneğinin sıcağı sıcağına aktif olabilmesini istiyor ancak yazılan tweet’in tamamının değiştirilebiliyor olmasını da istemiyor. Büyük sayıda kullanıcı tarafından tekrar paylaşılan bir tweet’in düzenleme seçeneği kullanılarak reklam ya da daha farklı amaçlarla kullanılması istenen bir durum değil. Twitter’ın bu proje üzerinde bu kadar detaylı çalışıyor olmasının sebebi de bu kötü niyetli kullanımların önüne geçebilecek formülü bulmaya çalışıyor olması.

Haberde belirtildiğine göre bu tarz kötüye kullanımların önüne geçebilmek için bir iki çözüm üzerinde çalışıyorlar. Bunlardan biri, düzenleme seçeneği içerisine karakter ya da kelime sınırlaması koymak. Girilecek ya da silinecek harf ya da kelimenin sayıyla sınırlı olması çözüm olabilir. The Desk’in kaynaklarına göre Twitter bir editoryal algoritma üzerinde de çalışıyor. Eğer bu algoritma düzgün işlerse, kullanıcı tweet üzerinde ufak düzeltmeler mi yapıyor; tüm tweet’in içeriğini tamamen değiştirmeye mi niyetleniyor; yoksa hatayla verdiği yanlış bir bilgiyi geri almaya mı çalışıyor, onu algılayabilecek. Öte yandan bu editoryal algoritma çalışmasının haftalar ya da aylarla ifade edilen bir zaman sonra tamamlanacağı da verilen bilgiler arasında.

The Desk’in kaynak olarak gösterdiği üç çalışan bu düzenleme seçeneğinin mükemmel olmayacağını da belirtiyor. Burada anlatılan şekliyle düzeltme seçeneği RT özelliğini kullanarak değil de manuel olarak tweet’leri tekrar paylaşanlar için bir çözüm olmayacak ve onların tweet’lerinde esas kullanıcının düzeltilmemiş tweet’i sabit kalacak. Tweet’lerin altında “düzeltildi” gibi bir ibarenin bulunmayacağı da yapılan açıklamalar arasında. Ancak bu ibarenin ilerleyen zamanlarda eklenebileceği söyleniyor. Üstelik bahsi geçen editoryal algoritmanın, ne kadar iyi çalışırsa çalışsın, tüm kötü niyetli kullanımların önüne geçmesinin mümkün olmayabileceği de dile getiriliyor.

Kullanıcıların yazdıklarını yayınladıktan sonra düzeltebilmek, Twitter’dan bugüne kadar en çok istenen şeylerden biri ve Twitter da tabii ki bunun farkında. Ancak “sonradan düzeltme” seçeneğinin, hatalı bilginin hızlı yayılmasında önleyici rol oynayabileceği gibi olumsuz durumlara sebep olma ihtimali de bulunuyor. Twitter’ın bu durumun üstesinden nasıl geleceğini bekleyip göreceğiz.

*Fotoğraf: Marisa Allegra Williams