reklamı kapat

POPÜLER

Twitter LOG Tasarım

Twitter “Tweet düzenleme” altyapısından yeni bilgiler geldi

Twitter, platformu daha dikkat çekici hale getirmek adına testlere devam ediyor. Bunlar arasında “Tweet Düzenleme” de yer alıyor.

Twitter geçtiğimiz aylarda büyük bir sürpriz yapmış ve “Tweet Düzenleme” altyapısı üzerinde çalıştıklarını belirtmişti. Bu duyuruyu Elon Musk’ın açıklamaları sonrasında yapan ve bu sayede birçok sıkı kullanıcıyı sevindiren firma, henüz yeni altyapıyı kullanıma sunmadı. Firma bu konuda acele etmiyor ve çalışmalar aktif olarak sürüyor. Örneğin kısa süre önce Jane Manchun Wong yeni bir keşif yaptı. Bunun merkezinde ise internet sitelerine yerleştirilmiş Tweet’ler yer aldı. Buna göre Twitter, başka sitelere yerleştirilmiş Tweet’ler üzerinde değişiklik yapılırsa, bu değişikliği direkt olarak göstermeyecek. Yani Tweet’lerde “otomatik güncelleme” tarzında bir sistem olmayacak. Bunun yerine Tweet’in altına “Bu Tweet’in yeni bir versiyonu” var uyarısını eklenecek.

Bu gerçekten mantıklı bir adım olarak görülüyor çünkü Tweet paylaşımları üzerine haber içerikleri kuruluyor. Eğer böyle bir adım atılmasaydı, çoğu gazeteci ya da editör Tweet’leri yerleştirmek yerine olası değişiklikler için ekran görüntüsü almak zorunda kalacaktı. Bunu engelleyerek doğru bir adım atacak Twitter, özelliği halen ne zaman herkesin kullanımına açacak bilinmiyor.

Twitter geçtiğimiz hafta da belirli kullanıcılar üzerinde “durum” özelliğini test etmeye başlamıştı. Facebook tarafından iyi bildiğiniz durum özelliği kapsamında kişilere şimdilik bazı hazır seçenekler sunuluyordu. Durum bildirimleri ile kişilerin tweet atarkenki hissiyatlarını herkese göstermesini isteyen firma, daha sonra “çoklu medya” özelliği için birçok kişiye açık testlere başlamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çoklu medya özelliği, kişilerin bir tweet içerisinde farklı formatlarda üç farklı içerik eklemesine imkân tanıyor. Bu altyapıda bir tweet içerisine aynı anda fotoğraf, video ve GIF içerik konularak paylaşılabiliyor. Testler sonrasında herkese gelmesi beklenen özellik, sunduğu esneklik ile bazı kişilerin hoşuna gidecek gibi görünüyor.

Elon Musk ve Twitter gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın