reklamı kapat

POPÜLER

Twitter LOG Tasarım 8

Twitter, “Tweet düzenleme” altyapısını yurt dışında açtı

 - Güncelleme: 03 Ekim 2022 20:44

Twitter, uzun süredir aktif olarak test ettiği gönderim sonrası “Tweet Düzenleme” özelliğini bugün yurt dışında aktif etti.

Twitter geçtiğimiz aylarda büyük bir sürpriz yapmış ve “Tweet Düzenleme” altyapısı üzerinde çalıştıklarını belirtmişti. İşte bu altyapı testlerin olumlu sonuç vermesi sonucunda bugün ücretli Twitter Blue aboneleri üzerinden Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda merkezli olarak açıldı. Yakında ABD’de sunulacağı da duyurulan yıllardır beklenen özellik, Türkiye’ye ne zaman gelecek henüz belli değil. Türkiye’de halen Blue aboneliği bulunmuyor, bunun ne zaman değişeceği de maalesef bilinmiyor.

Yeni dönemde Tweet üzerinde bir düzenleme yapıldığını net olarak gösterecek olan platform, atılan Tweet’lerin atıldıktan 30 dakika içerisinde birden fazla kez düzenlenmesine imkân tanıyacak. Daha önce öğrenildiği kadarıyla burada 30 dakikalık süre dilimi içerisinde beş farklı düzenlemeye izin verilecek.

Twitter başka sitelere yerleştirilmiş Tweet’ler üzerinde değişiklik yapılırsa, bu değişikliği direkt olarak göstermeyecek. Yani Tweet’lerde “otomatik güncelleme” tarzında bir sistem olmayacak. Bunun yerine Tweet’in altına “Bu Tweet’in yeni bir versiyonu” var uyarısı eklenecek.

Site üstüne ekleme detayı gerçekten mantıklı bir adım olarak görülüyor çünkü Tweet paylaşımları üzerine haber içerikleri kuruluyor. Eğer böyle bir adım atılmasaydı, çoğu gazeteci ya da editör Tweet’leri yerleştirmek yerine olası değişiklikler için ekran görüntüsü almak zorunda kalacaktı.

Twitter bu yeni özellik için kendisi şu açıklamaları yapıyor: “Her yeni özellik gibi, potansiyel sorunları halkla paylaşılmadan önce belirleyip çözmemize yardımcı olması için Edit Tweet özelliğini daha küçük bir grupla test ediyoruz. Bu bizim en çok istenen özelliğimiz olduğundan, doğru anladığımızdan emin olmak istiyoruz. Testlerden, bu yeni özelliğin nasıl kullanıldığını ve insanların Tweet okuma ve yazma şekli üzerindeki etkisini hızlı bir şekilde anlamayı umuyoruz.

Bu testte, Tweetler yayınlandıktan sonraki 30 dakika içinde birkaç kez düzenlenebilecektir. Düzenlenen Tweetler bir simge, zaman damgası ve etiketle görünecek, böylece okuyucular orijinal Tweetin değiştirildiğini açıkça görecek. Etikete dokunmak, izleyicileri bağlam için Tweet’in geçmiş sürümlerini içeren Geçmişi Düzenleme’ye götürecek. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Edit Tweet özelliğinin kullanıma sunulmasıyla birlikte Tweetlemenin daha ulaşılabilir ve daha az stresli hissettireceğini umuyoruz. Sohbete sizin için anlamlı olacak şekilde katılabilmelisiniz ve biz de bunu yapmayı zahmetsiz hissettirecek yollar üzerinde çalışmaya devam edeceğiz. @TwitterBlue için Tweet bildirimlerini açın, çünkü yakında paylaşacak daha çok şeyimiz olacak!”

Twitter, Edit Tweet ile Tweetlemeyi daha kolay ve daha ulaşılabilir hale getirmeyi, insanlara kendilerini nasıl ifade edecekleri ve Twitter’da gerçekleşen birçok sohbete nasıl katkıda bulunacakları konusunda daha fazla seçenek ve kontrol sunmayı hedefliyor.

Edit Tweet nedir?

Edit Tweet, insanların Tweetleri yayınlandıktan sonra üzerinde değişiklik yapmalarını sağlayan bir özellik. Bu test için Tweetler, yayınlandıktan sonraki 30 dakika içinde birkaç kez düzenlenebilecek. Düzenlenen Tweetler bir simge, zaman damgası ve etiketle görünecek, böylece okuyucular orijinal Tweetin değiştirildiğini açıkça görecek. Etikete dokunmak, izleyicileri Tweet’in geçmiş sürümlerini içeren Tweet’in Düzenleme Geçmişine götürecek.

Twitter gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

İLGİLİ HABERLER